DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro

Adrian Wielgat, olimpijczyk z Pjongczang, kończy karierę sportową

Adrian Wielgat. Fot. archiwum prywatne

Wychowanek sekcji łyżwiarstwa szybkiego Orła Elbląg specjalizował się długich dystansach. Na Igrzyskach Zimowych w 2018 roku był 22. zawodnikiem świata na dystansie 5 tysięcy metrów.

Adrian Wielgat zaczął starty jako 13-latek, skończył karierę mając 27 lat.

Decyzja nie była prosta, przyszło wypalenie

– tak sportowiec tłumaczy swoją decyzję w wywiadzie na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Sport był dla niego ważny i poleca taką drogę młodszym kolegom. W swojej karierze Adrian Wielgat zdobył wiele medali na krajowych zawodach, w tym także tytuły mistrza Polski na kilku dystansach.

Startował też w mistrzostwach Polski w wieloboju oraz konkurencjach drużynowych. I tu, występując na mistrzostwach Europy w rosyjskiej Kołomni, w wyścigu drużynowym, zdobył brązowy medal, razem z najlepszymi w ostatnich latach polskimi panczenistami Zbigniewem Bródką i Janem Szymańskim. Trenerem elbląskiego mistrza długich łyżew był Roman Rycke.

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy