Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Agata Moździerz: Na Zalewie Wiślanym będzie musiała powstać sztuczna wyspa z miejscami lęgowymi dla ptaków

Agata Moździerz – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Fot. B.Świerkowska-Chromy


Miejscowość Nowy Świat to najlepsze miejsce na przekop Mierzei Wiślanej z kilku względów – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn regionalna dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie Agata Moździerz.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydała decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Rozpatrywano trzy możliwe lokalizacje: Nowy Świat, Skowronki i Piaski.

Nowy Świat wypadł najlepiej. Inwestor już od wielu lat poszukiwał najlepszego, najkorzystniejszego wariantu. Wykonał szereg badań przyrodniczych pod kontem nakładu prac, które trzeba będzie włożyć, żeby wykonać inwestycję. Najkorzystniejszy okazał się wariant Nowy Świat. Tutaj najmniej będzie także wydobytego urobku, czyli mas ziemi.

Jak podkreślała Agata Moździerz inwestor będzie musiał jednak spełnić kilkadziesiąt warunków, by zmniejszyć wpływ tej inwestycji na środowisko. Konieczne jest spełnienie określonych warunków, by chronić przede wszystkim ptaki.

Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w obszarze charakteryzującym się bardzo wyjątkowymi walorami ornitologicznymi nie tylko w kraju ale w całej Europie. Jest to bardzo ważny obszar ze względów lęgowych dla ptaków migrujących. Jest to miejsce odpoczynku, pierzenia się. To bardzo ważny wschodnio-atlantycki szlak wędrówki ptaków.

Na Zalewie Wiślanym będzie musiała powstać sztuczna wyspa z miejscami lęgowymi dla ptaków. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiada stałe monitorowanie wpływu inwestycji na środowisko. Zakończenie budowy przekopu jest planowane na rok 2022.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Agatą Moździerz 

00:00 / 00:00
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Zalew Wiślany, wyspa
Jest decyzja środowiskowa w sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydała decyzję środowiskową dla przekopu Mierzei Wiślanej. RDOŚ stwierdziła, że najkorzystniejszym miejscem do wykonania przekopu jest realizacja inwestycji w miejscowości...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV