Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, czyli wzmożone patrole, kontrole i prelekcje

Akcja Bezpieczna droga do szkoły. Fot. KMP Elbląg

Jak co roku od września rozpoczyna się policyjna akcja: „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się, bo nawyki te zostają na całe życie.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

W tym roku także Radio Olsztyn włączyło się do działania rozdając dzieciom rozpoczynającym rok szkolny odblaski.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” potrwa do 9 września.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” działać będzie również przy wszystkich szkołach w Elblągu i powiecie.

To ważny element prewencji, a łamiący przepisy muszą liczyć się mandatami – tłumaczy komisarz Krzysztof Nowacki z elbląskiej komendy.

Zatem kierowcy – zwolnijcie przy szkołach, a swoje dzieci zawsze zapinajcie w pasy – dodaje aspirant sztabowy Wiktor Kaczmarek.

I jeszcze jedno w co warto uzbroić dziecko – znaczki odblaskowe, a jeszcze lepiej odzież czy plecak z takimi elementami.

Bezpieczna droga do szkoły to także stałe spotkania policjantów z dziećmi i młodzieżą. W szkołach, ale też w innych miejscach rozmawiają oni o tym, jak zachować się w drodze do szkoły oraz jak być bezpiecznym w domu czy podczas zabaw.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: D. Grzymska/M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, szkoła, rok szkolny
Zdemolował mieszkanie i zaatakował żonę. Policja zatrzymała agresywnego mężczyznę

Pijany 38-latek został zatrzymany przez węgorzewskich policjantów. Mieszkaniec gminy Pozezdrze wyzywał i szarpał żonę, powyrzucał przez okno przedmioty gospodarstwa domowego i uszkodził auto. Oficer dyżurny przyjął...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV