Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akcja „Stop internetowym hejterom” w giżyckich szkołach

Widzisz hejt? Reaguj

Giżycki samorząd rozpoczął w szkołach na terenie miasta akcję „Stop internetowym hejterom”, która polega na uświadamianiu młodzieży karnych i psychologicznych aspektów mowy nienawiści stosowanej m.in. w portalach społecznościowych – poinformował burmistrz.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz przyznał, że akcja jest efektem samobójstwa uczennicy I klasy gimnazjum i próby samobójczej jej kolegi, do których doszło w ostatnich dniach. W związku z tymi tragicznymi zdarzeniami zdecydowałem o rozpoczęciu pogadanek w szkołach, wystosowałem dziś też pismo do wszystkich dyrektorów szkół, by przemoc psychiczną, słowną, traktowali na równi z przemocą fizyczną – poinformował Iwaszkiewicz. Przyznał, że spotkania mają uświadomić młodym ludziom, że poniżanie kolegów, uwłaczanie ich godności może prowadzić do ogromnych tragedii, a samo takie zachowanie jest karalne.

Burmistrz dodał, że w piątek wystosował także pismo do komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie z prośbą o przyłączenie się policji do akcji pogadanek w szkołach. Spotkania o hejcie rozpoczęły się od giżyckich gimnazjów, jest ich w mieście trzy. Władze miasta zapowiadają, że chcą, by wszyscy uczniowie podlegających samorządowi szkół usłyszeli o szkodliwości hejtu. W tych pogadankach na przykładzie wpisów konkretnych uczniów pokazujemy, na czym polega hejt, jak krzywdzi. Prowadzący spotkania mówią wprost: „To jest wpis Jasia, to Natalii, zobaczcie jak jest agresywny”. Do szkół są też wzywani rodzice uczniów, którzy hejtują kolegów – powiedział Iwaszkiewicz. Powiedział, że wielu uczniów w efekcie spotkań kasuje swoje agresywne wypowiedzi z portali społecznościowych.

Giżycka policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności samobójstwa 13-letniej uczennicy gimnazjum. Oficer prasowa tamtejszej komendy Iwona Chruścińska powiedziała, że weryfikowane są wszelkie informacje na temat tego zdarzenia. Lokalne giżyckie media podają, że powodem samobójstwa 13-latki mógł być właśnie hejt ze strony rówieśników.

(PAP/as))

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, gimnazjum, samobójstwo
Nad Niegocinem powstanie nowa plaża

Do końca kwietnia 2017 r. nad jeziorem Niegocin w Giżycku powstanie nowa piaszczysta plaża. Tam, gdzie teraz jest kąpielisko będą nowe zejścia do wody i znikną...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV