Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akt oskarżenia w sprawie „małego Guantanamo” na komendzie policji w Olsztynie trafił do sądu rejonowego

Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Do sądu trafił, przygotowany przez prokuraturę  akt oskarżenia przeciwko 17 funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Policjanci są podejrzanym o znęcanie się nad zatrzymanymi.

Prokuratura zarzuca im, że „przekraczali nadane im uprawnienia oraz stosowali groźby bezprawne oraz przemoc wobec przesłuchiwanych”. Do wymuszania zeznań  miało dojść w latach 2014-2015. W kwietniu 2015 roku jeden z zatrzymanych zgłosił, że został pobity przez funkcjonariuszy. Z czasem liczba osób zeznających przeciwko policjantom z wzrosła do ponad 30.

Część funkcjonariuszy została wydalona ze służby, a niektórym zarzucono stosowanie przemocy.Wobec kilku zastosowano areszt tymczasowy. Aby wymusić zeznania mieli stosować groźby lub znęcać się nad zatrzymanymi.  Brutalne przesłuchania, w czasie których bito, kopano, rażono paralizatorem i poniżano przesłuchiwanych, były nazywane przez funkcjonariuszy „robieniem małego Guantanamo”.

Śledztwo początkowo prowadziła prokuratura z Olsztyna.  Po czterech miesiącach, aby uniknąć podejrzeń o stronniczość, śledztwo w tej sprawie przekazano prokuraturze w Ostrołęce.

Jednemu z oskarżonych przedstawiono zarzuty posiadania amunicji bez zezwolenia oraz środków odurzających i substancji psychotropowych. Do winy przyznało się całkowicie lub częściowo 5 oskarżonych , pozostałych 12 nie przyznaje się do zarzucanych czynów.

17 podejrzanych objęto jednym aktem oskarżenia. Oskarżonym policjantom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo wobec ostatniego, 18. policjanta ma zostać przedłużone do końca roku.

Postępowanie w tej sprawie monitoruje Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Redakcja: BSChromy za P.Karpiszen

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, policja, Olsztyn, znęcanie, akt oskarżenia, komenda miejska
Mieszkańcy Olsztyna zbierają dary dla polskich rodzin na Litwie. Chcą przygotować 200 paczek

Po sukcesie zeszłorocznej akcji, także w tym roku zbierane są dary dla polskich rodzin z Trok na Litwie. Szkoła podstawowa numer 25 w Olsztynie i parafia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV