Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Alzheimer najczęściej dotyka osoby po 65. roku życia. W Bliższych Spotkaniach wszystko o objawach i terapii

Portfel leży w lodówce, okulary w koszu na śmieci – to już widoczne objawy choroby Alzheimera. Choroby, która prowadzi do otępienia, obniżenia sprawności umysłowej i do śmierci. Dotyka najczęściej osoby po 65. roku życia.

Dziś w Bliższych Spotkaniach rozmawialiśmy o chorobie Alzheimera, chorobie neurodegeneracyjnej, która została określona jako „przedstarczy zanik mózgu”.

Fot. A. Podbielska

Katarzyna Wiśniewska – terapeutka, przez wiele lat pracująca z pacjentami dotkniętymi chorobą Alzheimera była gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Choroba Alzheimera dotyka nie tylko samego seniora, ale także jego najbliższych. Jakie są początki i co się zmienia w pierwszej kolejności?

K. Wiśniewska: Początki są bardzo trudne zarówno dla rodziny i osoby chorej. Jest zagubiona w świecie i we własnym domu. Dlatego bardzo dużą rolę odgrywa rodzina i ośrodki całodobowe oraz pobytu dziennego. W takich miejscach chory ma przeróżne zajęcia, które pomagają utrzymać podstawową pamięć, równowagę psychiczną i fizyczną.

I. Malewska: Gdy chory zapomina proste czynności – jak się nazywa, gdzie mieszka albo jak posmarować chleb masłem, wtedy pojawiają się nerwy nie tylko u samego chorego, ale także u jego najbliższych. To wymaga cierpliwości.

K. Wiśniewska: Dla rodziny bardzo ważne jest utrzymać spokój, żeby się nie denerwować. Chory bardzo się stresuje, ponieważ trzeba mu pomóc. Jeżeli nie potrafi umyć rąk czy posmarować chleba, to należy jej pokazać raz, drugi, trzeci. Codziennie powtarzać te podstawowe czynności, aż nauczy się to zrobić.

Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Wiśniewską

Gdzie szukać pomocy na samym początku, kiedy widzimy, że albo z nami albo z naszymi bliskimi dzieje się coś niepokojącego? O tym mówiła Magdalena Mil, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Mil

00:00 / 00:00

„Nie ma czegoś takiego jak zmiany związane z wiekiem” – mówiła Małgorzata Stompór, geriatra. Zawsze należy poszukać źródła. Jest dużo przyczyn, które niekoniecznie muszą być chorobą Alzheimera i prowadzić do objawów otępienia.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Stompór

Naukowcy z Olsztyna badają przyczyny choroby Alzheimera. Opracowują testy wczesnej diagnozy choroby. Chodzi o moment, kiedy ona nie daje objawów, a w organizmie już zaczyna się coś dziać. Badania nad wczesną diagnostyką choroby prowadzą naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań nad Żywnością Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie pod kierunkiem prof. Hanny Radeckiej. Na jakim etapie są w tej chwili badania?

Posłuchaj rozmowy z profesor Hanną Radecką

00:00 / 00:00

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Podbielska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, Alzheimer
W olsztyńskim hospicjum obchodzono Światowy Dzień Chorego

Za kilka dni będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego. Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium” już dziś zorganizowało uroczystość z tej okazji. Spotkanie rozpoczął arcybiskup senior Edmund Piszcz, który...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV