Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Analiza kryminalna pomocna w wykrywaniu oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”

Analiza kryminalna jest stosowana w sprawach skomplikowanych i wielowątkowych. Bez niej trudniej wykryć m.in. sprawców oszustw „na wnuczka”.

Jak mówi zastępca naczelnika Wydziału Analizy Kryminalnej KGP podinspektor Artur Jarosz jego specjaliści pracują nad wykryciem najpoważniejszych przestępstw. Stosują metodę analizy kryminalnej, która polega na analizie informacji i poszukiwaniu powiązań pomiędzy pozornie niezwiązanymi ze sobą faktami, co ma pomóc w wykryciu sprawcy bądź wskazać nowy kierunek działań. Wydział Analizy Kryminalnej należy do Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji.

Podinspektor Artur Jarosz dodaje, że, analizie kryminalnej warto poddać „w szczególności sprawy wielowątkowe, o dużym stopniu skomplikowania, ciężarze gatunkowym, gdzie zazwyczaj występuje bardzo dużo różnych informacji”. Jako przykłady podał zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych i wykrywanie najpoważniejszych przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Analitycy kryminalni zajmują się m.in. badaniem oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Sprawcy niejednokrotnie wykonują do osób starszych dziesiątki połączeń telefonicznych dziennie. Poszukując ofiar, działają w zorganizowanej strukturze zarówno w Polsce i za granicą. Wykorzystują określone schematy postępowania. Taka aktywność przestępców generuje bardzo dużo informacji, z którymi jeden policjant lub nawet grupa policjantów bez specjalistycznej wiedzy nie będzie umiała sobie poradzić.

Policyjni analitycy pracują na specjalistycznych programach komputerowych, które przekształcają wprowadzone informacje w sieć wzajemnych powiązań.

Bez nowoczesnych narzędzi, a takimi są odpowiednie programy komputerowe, nie jest możliwe przeprowadzenie skomplikowanej analizy, jednak w całym procesie analizy najważniejszy jest człowiek, analityczne myślenie, interdyscyplinarność i elastyczność.

Wynikiem pracy analityka są graficzne wizualizacje w formie wykresów, diagramów, map, statystyk i raportów przedstawionych w prostej i czytelnej formie. Wyspecjalizowane komórki analizy kryminalnej w Polsce funkcjonują w Komendzie Głównej Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, komendzie stołecznej i komendach wojewódzkich.

Zazwyczaj na jednego analityka przypada jedna sprawa, jednak w wyjątkowych sytuacjach tworzy się zespoły analityczne.

Dzieje się tak np. przy uprowadzeniach, kiedy bardzo duże znaczenie ma czas, lub ogrom materiału przekracza zdolności analityczne jednego umysłu. Żyjemy w dobie nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego. Analiza kryminalna wpisuje się w ten trend. Jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia i jednym z najnowocześniejszych narzędzi, którymi dysponuje policja.

(KKropiwiec/PAP//BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, przestępstwo, oszust, wnuczek
Policja wyjaśnia okoliczności nocnego wypadku w Elblągu. Nie żyje 21-letnia kobieta

Do tragicznego wypadku doszło koło godziny 23 na ulicy Grunwaldzkiej w Elblągu. Motorowerzysta najechał na tył osobowej hondy. Jego 21-letnia pasażerka trafiła do szpitala z ciężkimi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV