Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Adamczyk: Na Warmii i Mazurach powinni koncentrować się przedsiębiorcy i inwestycje

Andrzej Adamczyk

Przyjeżdżali ministrowie i obiecywali. My nie obiecujemy. My informujemy, że podejmowane są konkretne działania i rozpoczynamy realizację konkretnych inwestycji. – podkreślił w Porannych Pytaniach  minister budownictwa Andrzej Adamczyk.

Do niedawna Andrzej Adamczyk był ministrem infrastruktury i budownictwa, aktualnie nie odpowiada już za budownictwo, ponieważ ministerstwo zostało ”okrojone” z tych zadań. W kuluarach mówi się, że powodem zmian była słaba realizacja programu Mieszkanie+.

To nie jest tak do końca. Dzisiaj pan premier Mateusz Morawiecki wraz z powołaną radą pełni bezpośredni nadzór nad programem Mieszkanie+. Premier w kancelarii łączy wszystkie resorty, aby nadać potężny impet temu programowi.

Minister Adamczyk dodał, że program Mieszkanie+ został przygotowany m.in. poprzez uchwalenie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz identyfikację nieruchomości znajdujących się w zasobie Skarbu Państwa, w których można realizować inwestycje mieszkaniowych. Porozumienia wstępne odpisało już 70 gmin, kolejnych kilkaset jest zainteresowanych.

Polska północno-wschodnia wciąż czeka na kolejne inwestycje. Warmia i Mazury wciąż kojarzone są jako region bez dobrych dróg i kolei. Minister Adamczyk podkreślił zadowolenie, że czas braków inwestycji w części kraju przechodzi do historii, a obecny rząd podejmuje konkretne działania i realizuje program Prawa i Sprawiedliwości, oparty na zrównoważonym rozwoju infrastruktury w Polsce, który z jednej strony warunkuje bezpieczeństwo obywateli, a z drugiej rozwój gospodarczy.

Wczoraj (2 lutego) podpisana umowa na obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego, program inwestycyjny na rozbudowę drogi krajowej nr 22 na odcinku Fiszewo-Elbląg. Niebawem zostanie podpisana umowa na kolejny odcinek ViaBalica.

Andrzej Adamczyk podkreślił również wyjątkowość Warmii i Mazur

Nie na tym rzecz polega, żeby młodzi ludzie wyjeżdżali z Warmii i Mazur i szukali pracy na zachodzie. Praca powinna ich tu odszukać. I tak będzie! W tym regionie Polski powinny się koncentrować przedsiębiorstwa, biznes i inwestycje, które dadzą miejsca pracy. 

Mieszkańcy Warmii i Mazur wciąż czekają na modernizację drogi krajowej nr 16, na wschód od Olsztyna. Andrzej Adamczyk podkreślił, że jednym z problemów w jej przebudowie jest spór samorządów. Aktualnie jest ponad 40 różnych propozycji jej przebiegów i zawsze któryś z samorządów protestuje.

Nie możemy czekać. Mamy określone środki finansowe i nie mamy czasu, aby je mrozić. Realizujemy inwestycje tam, gdzie je porozumienie samorządów. Jeżeli takie będzie w przypadku krajowej 16, przystąpimy do realizacji.

Do wysłuchania rozmowy z ministrem Andrzejem Adamczykiem zaprasza Marek Lewiński

00:00 / 00:00

 

Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Poranne Pytania
„Parlament Europejski nie powinien włączać się w spory krajowe”. Eurodeputowany Karol Karski gościem Porannych Pytań

Unia Europejska nie jest organizacją, która ma rozsądzać spory wewnętrzne - podkreślał w Porannych Pytaniach europoseł Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur, profesor Karol Karski. Konferencja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV