Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Adamczyk: Warmia i Mazury otrzymają dodatkowe 30 milionów złotych na drogi samorządowe

Andrzej Adamczyk

Fundusze na drogi samorządowe zostaną rozdzielone sprawiedliwie na wszystkie województwa – zapewniał  minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Premier Mateusz Morawiecki obiecał 5 miliardów złotych na fundusz naprawy i budowy dróg gminnych i powiatowych. Nasze samorządy chciałyby, by choć część z tych pieniędzy trafiła do województwa warmińsko-mazurskiego. Minister infrastruktury wyjaśnił w Porannych Pytaniach, jak będzie wyglądał mechanizm podziału funduszy:

Obecnie rozdysponowane są dodatkowe kwoty na wsparcie inicjatyw samorządowych, o czym mówił pan premier. Rząd podjął decyzję o dofinansowaniu dróg samorządowych o kolejne pół miliarda złotych w tym roku. Warmia i Mazury z dodatkowych funduszy otrzymają 30 milionów złotych. Te pieniądze zostaną rozdzielone między gminy, które składają wnioski. Fundusz dróg samorządowych, który ogłosił premier Morawiecki, również będzie posługiwał się takim samym algorytmem podziału. Pozwoli to w sposób sprawiedliwy przeznaczyć pieniądze na wszystkie województwa. Przewidujemy, że w przypadku gmin o niskich dochodach udział własny będzie zdecydowanie mniejszy niż do tej pory.

Jeszcze niedawno rząd forsował pomysł wprowadzenia opłaty paliwowej od każdego zakupionego litra paliwa. Część z tych pieniędzy miała iść na drogi samorządowe. Andrzej Adamczyk podkreślił, że debata o opłacie paliwowej toczyła się, kiedy dopiero wprowadzony był system uszczelnienia podatku VAT.

Ten system daje daje świetne wyniki, dzięki niemu realizowany jest między innymi program 500+. Budżet państwa ma się dobrze i możemy wspierać inicjatywy na drogach samorządowych

– informował minister infrastruktury.

Minister Adamczyk przedstawił także pomysł przebudowy fragmentu drogi krajowej numer 15:

Decyzja o przebudowie krajowej „15” na odcinku między Nowym Miastem a Ostródą jest słuszna. W przeciągu 2-3 tygodni złożę podpis pod programem inwestycyjnym dla tej drogi. Wtedy powinno wzrosnąć bezpieczeństwo. Zwracamy również uwagę na odcinek od Nowego Miasta w kierunku południowym i południowo-zachodnim.

Za niecałe 2 miesiące rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, organizowane w Rosji. Mecze rozgrywane będą między innymi w Kaliningradzie. Czy mieszkańcy Warmii i Mazur mogą liczyć na specjalne połączenia kolejowe z Rosją?

Jest to decyzja przewoźnika. PKP Intercity to spółka autonomiczna od nas i to zarząd podejmuje decyzje. Jestem przekonany, że przewoźnik odpowie na zapotrzebowanie kibiców. Podobnie było w przypadku spotkania z Ministrem transportu Ukrainy. Chodziło o połączenie kolejowe na odcinku Przemyśl-Kijów. PKP Intercity utworzyło takie połączenie. W 2017 roku skorzystało z niego aż 370 tysięcy pasażerów. Jest to przede wszystkim bardzo duża wygoda dla podróżnych

– wyjaśniał Andrzej Adamczyk.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Andrzejem Adamczykiem.

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, kolej, Poranne Pytania, PKP Intercity, Andrzej Adamczyk
Minister infrastruktury zapewnił w Nowym Mieście Lubawskim o środkach na modernizację krajowej 15

Propozycje premiera Morawieckiego to takie, na które Polacy oczekiwali. - przekonywał na spotkaniu z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W ten sposób odniósł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV