Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Bartnikowski: stawiam sobie pytania metafizyczne

Andrzej Bartnikowski (dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek). Fot. Łukasz Węglewski

Reżyser teatralny, dramaturg, pisarz, eseista, poeta – Andrzej Bartnikowski – był gościem Barabary Fedoniuk w audycji I kto to mówi.

Andrzej Bartnikowski (urodzony w 1972 roku) – reżyser teatralny, dramaturg, pisarz, eseista, poeta.

Ukończył polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie oraz reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracował z czasopismami literackimi: „Portret”, „Przegląd Artystyczno-Literacki” oraz „Borussia”, publikując w nich swoje poezje, eseje i opowiadania.

W latach 90. założył Teatr Żywych Fotografii, wraz z którym brał udział w różnych działaniach Stowarzyszenia „Tratwa”, w tym w warsztatach i akcjach ulicznych organizowanych przez „Tratwę” wraz z teatrem Akademia Ruchu z Warszawy.

W latach 2000-2003 był jednym z uczestników Projekt „Gildia”, będącego efektem współpracy Stowarzyszenia „Tratwa”, New World Performance Laboratory oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Bartnikowskim zaprasza Barbara Fedoniuk. Fot. Łukasz Węglewski

W 2003 roku zadebiutował jako dramaturg tekstem „Wolność”, opublikowanym w piśmie „Dialog”. W latach 2005-2007 pracował jako sekretarz literacki w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Stworzył cykl czytań performatywnych „Dramat w działaniu” oraz – razem z Mariuszem Sieniewiczem – był współtwórcą festiwalu teatralnego „Demoludy.”

W 2006 roku jego dramat „Łaska nie trwa nad ciałami” (tytuł zmieniony potem na „Postępujący zanik mięśni”) został wyróżniony w konkursie dramaturgicznym miesięcznika „Dialog”, Starego Teatru w Krakowie oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Jako reżyser współpracował z teatrami: Teatr Ateneum w Warszawie, Teatr im. Gombrowicza w Gdyni, Teatr im. Jaracza w Olsztynie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Warszawie, Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

W listopadzie 2015 roku Andrzej Bartnikowski został dyrektorem Olsztyńskiego Teatru Lalek.

(łw/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, wywiad, Olsztyński Teatr Lalek
Jacek Kawalec: Randka w ciemno była fajną przygodą

Jacek Kawalec jest aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym, pierwszym prowadzącym program telewizyjny Randka w ciemno. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV