Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Horubała: kultura jest czynnikiem decydującym

fot. materiały prasowe

Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w  programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się również goście ze świata kultury.

Gościem jest Andrzej Horubała. Rozmawiamy o jego drugim już tomie szkiców krytycznych pt.”Byliśmy tacy zakochani”, stanowiących gorący zapis polskiego życia kulturalnego w latach 2014 i 2015 . Znany z ostrych sądów, niezależnego spojrzenia i kontrowersyjnych opinii pisarz i krytyk literacki opowiada też o tym,  jak konserwatyści patrzą dziś na kulturę i popkulturę. W rozmowie podjęty jest również temat żołnierzy wyklętych i mediów publicznych.

Życie kulturalne w Polsce jest bardzo, bardzo ciekawe i bardzo gorące.  Czy to wtedy, kiedy budzi spór, czy kiedy budzi troskę. Dużo zależy od naszego podejścia. W mojej opinii jednak kultura  jest czynnikiem decydującym o przemianie społecznej  i o tym jak postrzegamy świat. Generalnie trudno sobie wyobrazić odpuszczenie kultury, traktowanie tych wszystkich wytworów popkultury,  czy kultury wysokiej  jako czegoś takiego ekstra, co nie jest związane z życiem codziennym i z długimi procesami.  Absolutnie te wszystkie procesy polityczne i to wrzenie społeczne ma przecież swoje znaki,  jakieś prognozy odnajduje w kulturze. W kulturze można było śledzić tę wielką zmianę, która nadchodzi, czy to buzowanie, które jest obecnie.

Andrzej Horubała – zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy”. Autor monodramu „Mono”, powieści „Farciarz”, „Umoczeni”, „Przesilenie” oraz szkiców „Marzenie o chuliganie” i „Żeby Polska była sexy”. Producent i reżyser telewizyjny.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

Redakcja: G.Kasjaniuk

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w okno na kulturę, Andrzej Horubała
Tomasz Grzywaczewski: chrońmy porządek międzynarodowy

Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w  programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się również goście ze świata kultury....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV