Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Kozłowski: radni i mieszkańcy nie rozumieją planów dochodów i wydatków samorządów. Prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o RIO

Profesor Andrzej Kozłowski – specjalista do spraw samorządu i zarządzania instytucjami publicznymi. Fot. BSC

O nowelizacji ustawy o Regionalnej Izbie Obrachunkowej mówił goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn specjalista w dziedzinie samorządu terytorialnego i finansów publicznych profesor Andrzej Kozłowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Zdaniem rządu nowelizacja ustawy o Regionalnej Izbie Obrachunkowej ma uporządkować to co dzieje się w samorządach. Opozycja przekonuje, że samorządy powinny być zaniepokojone tym co niesie za sobą nowelizacja, która jest teraz w Senacie.

Zdaniem profesora Andrzeja Kozłowskiego, żeby ocenić tę zmianę należy zdać sobie sprawę z tego, dlaczego tworzymy państwo i samorząd terytorialny.

Państwo tworzymy bowiem sami nie jesteśmy w stanie zaspokoić sobie swoich potrzeb. Samorząd też tworzymy po to, aby zaspokoić swoje potrzeby. Dajemy pieniądze, budujemy struktury, przekazujemy pieniądze urzędnikom, po to aby bronili naszych interesów. Podobnie jest z Regionalną Izbą Obrachunkową (…) Z moich badań wynika, że mieszkańcy bardzo często nie wiedzą co dzieje się z zasobami finansowymi, które przekazują samorządom terytorialnym (…) Ludzie oczekują, że specjaliści zajmą się właściwym wykorzystaniem tych zasobów finansowych (…) Miałem okazję uczestniczyć w tworzeniu Regionalnych Izb Obrachunkowych. Analizowałem to i robiłem zestawienia w ciągu roku i w ciągu lat zmian uchwał (…) i właściwości wydatków.

Po zmianach samorządy nie będą miały wpływu na to, kto będzie zasiadał w Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Opozycja obawia się, że stanowiska będą obsadzane z Warszawy. Gość Porannych Pytań przekonywał, że powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jaki jest europejski model samorządu terytorialnego?

Model ten został mocno wypracowany tuż po Rewolucji Francuskiej w pierwszej połowie XIX wieku (…) Mieszkańcy zamieszkali na określonym terytorium tworzą samorząd, mają osobowość prawną i jest on nadzorowany przez państwo, a więc administrację scentralizowaną. Jeśli z gospodarką finansową jest wszystko dobrze, to nie wiem czego boi się wójt i rada.

Zdaniem specjalisty w dziedzinie samorządu terytorialnego i finansów publicznych profesora Andrzeja Kozłowskiego nowelizację ustawy o Regionalnej Izbie Obrachunkowej powinien podpisać prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Andrzejem Kozłowskim

00:00 / 00:00

Profesor Andrzej Kozłowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Fot. BSC

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w RIO, Regionalna Izba Obrachunkowa
Spór pomiędzy PO i PiS o Regionalne Izby Obrachunkowe

PiS chce mieć wpływ na wybór samorządowców – dlatego wprowadza poprawki do ustawy o RIO – tak twierdzi warmińsko-mazurska posłanka Platformy Obywatelskiej Anna Wasilewska. Dotąd Regionalna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV