Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Seweryn: nie lubię oglądać siebie

Andrzej Seweryn. Fot. na licencji CC

Gościem Barabary Fedoniuk jest Andrzej Seweryn – aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Andrzej Seweryn urodził się 25 kwietnia 1946 roku w Heilbronn. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (1968), studiował na roku m.in. z Piotrem Fronczewskim.

Nasze pokolenie się poddało. Zbyt kokietuje młodych, uległo kultowi młodości, choć wiadomo, że młody wie mnie, ale o tym zapominamy.

W listopadzie 1968 roku został aresztowany za produkcję i kolportaż ulotek skierowanych przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i osadzony w tzw. więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Zwolnienie uzyskał na mocy amnestii z lipca 1969. W drugiej połowie lat 70. prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Komitetu Obrony Robotników, był inwigilowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.

15 sierpnia 1968 zadebiutował jako aktor teatralny. Od tegoż roku do 1980 był członkiem zespołu aktorskiego Teatru Ateneum w Warszawie. W pierwszej połowie lat 70. wykładał na stołecznej PWST. Grywał w Teatrze Telewizji, większą rolę filmową otrzymał w 1970 roku, gdy zagrał w Albumie polskim Jana Rybkowskiego. Wystąpił w wielu filmach Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana, Dyrygent, Pan Tadeusz, Zemsta), grał także m.in. u Agnieszki Holland, Stevena Spielberga, Jerzego Hoffmana i Jacka Bromskiego.

W 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie pozostał w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Został aktorem teatrów francuskich i kinowych produkcji filmowych. Zaangażowany – jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego – do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française (1993). Był profesorem w École nationale supérieure des arts et techniques du théâtre w Lyonie oraz w Conservatoire national supérieur d’art dramatique (CNSAD) w Paryżu. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser filmowy swoim obrazem Kto nigdy nie żył… z Michałem Żebrowskim w roli głównej.

Na stałe do Polski powrócił w 2010, zamieszkując w Warszawie. 1 stycznia 2011 objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego.

Do wysłuchania audycji zaprasza Barbara Fedoniuk

(łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, Barbara Fedoniuk
Ewa Alchimowicz-Wójcik: Zawsze pragnęłam śpiewać

Ewa Alchimowicz-Wójcik - sopranistka, nauczyciel śpiewu w Szkole Muzycznej w Olsztynie - była gościem Barbary Fedoniuk w audycji I kto to mówi. W czasie studiów brała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV