Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Słowik: W niedzielę inspektorzy pracy sprawdzą, czy handlowcy przestrzegają ustawy. ZOBACZ KALENDARZ

Andrzej Słowik – zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

W pierwszą niedzielę wolną od handlu, inspektorzy pracy będą monitorować, czy przedsiębiorcy przestrzegają ustawy. Będzie można też telefonicznie zgłosić przypadki łamania prawa  – poinformował gość Porannych Pytań, zastępca Okręgowego  Inspektora  Pracy w Olsztynie Andrzej Słowik.

Aleksandra Skrago: Spotykamy się przed  11 marca. To może być najtrudniejsza dla handlu w Polsce niedziela – pierwsza, kiedy obowiązuje zakaz handlu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać, czy też jest to w dużej mierze kalka podobnych dni, w których były ograniczenia ze względu na przypadające święta?

Andrzej Słowik: Różnica jest znacząca. Zakazuje się powierzania pracy zarówno pracownikom, jak i osobom na umowy zlecenie. Większość placówek powinna więc być w tę niedzielę zamknięta.

Aleksandra Skrago: Wątpliwości budzi głównie to, kto może otwierać swoje punkty. Spróbujmy więc rozwiać część niejasności. Wiadomo, że swój sklep może otworzyć właściciel, o ile sam stanie za ladą. A czy może mu pomóc żona lub inni członkowie rodziny?

Andrzej Słowik: Ustawa zawiera około 33 wyjątków, jednym jest praca przedsiębiorcy we własnym imieniu i osobiście. Niemniej Główny Inspektor Pracy w porozumieniu z ministerstwem wydał interpretację dotyczącą zatrudnienia członków rodziny. Właściciel może zatrudnić członka rodziny jako pomoc.

Aleksandra Skrago: Do radia dzwonią m.in. zaniepokojeni sklepikarze, którzy twierdzą, że nie mogą znaleźć odpowiedzi na swoje wątpliwości, bo inspektorat pracy w Olsztynie nie udziela takich wyjaśnień telefonicznie. Przedsiębiorcy odsyłani są do infolinii warszawskiej, a tam jest ogromna kolejka połączeń. Dlaczego tak się dzieje?

Andrzej Słowik: Można przyjść do nas, mamy dyżury prawnika. Od grudnia 2017 roku poradnictwo telefoniczne zostało przejęte przez GIP.

Aleksandra Skrago: Główny Inspektor Pracy zapowiedział jednak, że w najbliższą niedzielę kontakt z lokalnymi przedsiębiorcami będzie ułatwiony właśnie przez telefon. Mają być pełnione dyżury. Tak będzie także w Olsztynie?

Andrzej Słowik: Taki telefon jest już wyznaczony i podany na stronie olsztyn.pip.gov.pl, a numer telefonu to: 89 524 13 28. Telefon będzie czynny tylko w dni objęte zakazem od godziny 8.00 do 20.00. Jeśli ktokolwiek zauważy, że placówka handlowa jest otwarta w niedziele i pracują w niej inne osoby, które nie są pracodawcami, to prosimy o zawiadomienie.

Aleksandra Skrago: Czy to telefon tylko w sprawach interwencyjnych, czy też handlowcy też mogą pytać, czy mogą otworzyć punkt?

Andrzej Słowik: To nie jest telefon do porad prawnych, a do zgłoszenia i interwencji inspektora.

Aleksandra Skrago: Nawet działacze Solidarności mają dużo zastrzeżeń do ustawy, której zarzucają nieprecyzyjność i możliwość dowolnej interpretacji przepisów przez kontrolujące jednostki. Pan też ma takie wrażenie, że nie wszystko jest jednoznacznie określone?

Andrzej Słowik: Na pewno duża liczba wyjątków utrudnia odczytanie tej wystawy. Niemniej na drodze praktyki i wykładni da się ustalić rzeczywistą treść przepisów.

Aleksandra Skrago: Co z pracą sklepów internetowych? Czy ona w jakimś stopniu będzie ograniczana?

Andrzej Słowik: Sklepy internetowe będą mogły prowadzić działalność.

Aleksandra Skrago: Jak będzie wyglądała państwa praca w tę niedzielę najbliższą. Czy będziecie jeździli, wyszukiwali punkty pracujące, czy będziecie czekali na sygnały?

Andrzej Słowik: Wyznaczymy po jednym inspektorze na każdy powiat, a także dyżurnego przy telefonie. Inspektorzy będą przez 8 godzin pracować w terenie i podejmować interwencje na miejscu.

Aleksandra Skrago: Kary będą od razu?

Andrzej Słowik: Przepis już obowiązuje, tutaj nie ma taryfy ulgowej. Przepisy zostały nagłośnione w mediach i przedsiębiorca musi się liczyć z konsekwencjami, gdy złamie ustawę.

Dodajmy, że za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy – ograniczenie wolności.

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago z Andrzejem Słowikiem.

00:00 / 00:00

Redakcja: A.Socha

Więcej w andrzej słowik
„Trzykrotnie wzrosła liczba skarg ukraińskich pracowników do inspekcji pracy”. Andrzej Słowik z PIP gościem Porannych Pytań

O zakazie pracy w niedzielę, nieprawidłowościach przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy oraz wypadkach przy pracy mówił w Porannych Pytaniach Andrzej Słowik, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie....

Zamknij
RadioOlsztynTV