Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Zakrzewski: Od teraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mieć bezkolejkowy dostęp do świadczeń

Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Fot. B.Świerkowska-Chromy

O nowych zasadach wsparcia osób niepełnosprawnych, podstawowej i specjalistycznej opiece medycznej mówił w Porannych Pytaniach Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od lipca zmieniają się zasady rehabilitacji osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dostęp do rehabilitacji ma być szybszy. Dziś w Olsztynie odbywa się pierwsze spotkanie informacyjne w tej sprawie. Andrzej Zakrzewski cieszy się, że są dodatkowe środki na te działania.

W samej rehabilitacji jest 7 milionów złotych i dotyczy to tylko i wyłącznie trzeciego kwartału tego roku. Środki zaopatrzeniowe, czyli wyroby medyczne dla osób niepełnosprawnych, to 4 miliony złotych (…) Najważniejsza sprawa dotyczy czasu użytkowania środków ortopedycznych. Część z nich np. wózki, ortezy i obuwie miały swój czas użytkowania. W tej chwili, dla pacjentów ze znaczną grupą niepełnosprawności, ten czas znika. Jeśli lekarz uzna, że jest potrzebny nowy sprzęt to przepisuje nowy (…) Druga duża zmiana to większa ilość środków zużywalnych, jak np. pieluchomajtki czy stomie.

Dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ podkreślał, że zmieni się także czas oczekiwania niepełnosprawnych na rehabilitację. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają być przyjmowane od ręki.

Zmiana ta dotyczy nie tylko rehabilitacji, ale także wszystkich innych świadczeń. Mówimy o bezkolejkowym dostępie do świadczeń. W polskim prawie istnieje pojęcie kolejki (…) Dla grupy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności kolejka od teraz znika.

Andrzej Zakrzewski mówił o miejscach, gdzie występują  problemy z dostępem do rehabilitacji.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: szczycieńskim i piskim. (…) W najbliższym czasie w regionie planujemy przeprowadzenie 16 postępowań konkursowych od opieki stacjonarnej po ambulatoryjną.

W Radiu Olsztyn szef NFZ na Warmii i Mazurach mówił także o podstawowej opiece zdrowotnej. W ubiegłym tygodniu dwie ogólnopolskie organizacje skupiające lekarzy rodzinnych zaprotestowały przeciwko zmianom w planie finansowym NFZ na drugą połowę tego roku. Lekarze rodzinni chcą większych pieniędzy. Zwracają uwagę, że wydatki na służbę zdrowia rosną, ale nie na tę podstawową opiekę zdrowotną. Tymczasem z końcem czerwca wygasają kontrakty na tę opiekę.

Spośród ponad 400 podmiotów na Warmii i Mazurach około 300 ma podpisane umowy do końca roku. Jeśli chodzi o lekarzy skupionych w Porozumieniu Zielonogórskim co roku negocjują oni kontrakty na poziomie centralnym. Jestem dobrej myśli, że zakończą się one pozytywnie.

Andrzej Zakrzewski podkreślił, że nie ma problemu w poradniach specjalistycznych.

Umowy są podpisane do 2021 roku. Poziom finansowania zabezpieczony albo do końca tego roku albo na najbliższy kwartał.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Andrzejem Zakrzewskim

Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Fot. B.Świerkowska-Chromy

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w służba zdrowia, NFZ, niepełnosprawni
NFZ zdecydował: dodatkowe 7 mln złotych dla osób niepełnosprawnych

Od przyszłego tygodnia nowe rozwiązania dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. O szczegółach poinformował dziś warmińsko-mazurski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności uzyskają...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV