Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Antoni Czyżyk został jednogłośnie wybrany przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu

Fot. M. Stankiewicz

W Elblągu odbyła się pierwsza sesja nowej rady miasta. 24 obecnych na posiedzenie radnych – elektów odebrało zaświadczenia i złożyło przysięgę. Zaprzysiężony został też wybrany na drugą kadencję prezydent miasta Witold Wróblewski. Przewodniczącym Rady Miejskiej został z kolei Antoni Czyżyk.

Dziękuję za zaufanie, obiecuję zrobić wszystko dla dobra Elbląga – powiedział w pierwszym oficjalnym po zaprzysiężeniu prezydent. Złożył gratulacje radnym i obiecał współpracę ze wszystkimi dla dobra Elbląga.

00:00 / 00:00

Antoni Czyżyk z Koalicji Obywatelskiej został jednogłośnie wybrany Przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. Jest on miejskim radnym wybieranym już od 2010 roku, był wiceprzewodniczącym Rady Miasta i szefem klubu radnych PO.

00:00 / 00:00

Rada Miasta podjęła uchwałę o powołaniu trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi, także wybrani jednogłośnie Michał Missan z Koalicji Obywatelskiej i Marek Burkhardt z Komitetu Witolda Wróblewskiego. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie podali swojego kandydata, mają to zrobić na następnej sesji roboczej.

W 25-osobowej Radzie Miasta w Elblągu nie zasiadło pięciu radnych, którzy byli najlepsi na swoich listach i dwóch, którzy mieli być ich następcami.

Mandatów nie przyjęli obecny prezydent Witold Wróblewski (startujący z własnego komitetu) i jego zastępca Janusz Nowak z SLD. W szeregi radnych nie wstąpili także trzej dyrektorzy szkół i dwoje wysokich urzędników z ratusza, w tym jeden z Platformy Obywatelskiej. Jak wyjaśnia Witold Wróblewski, jego komitet pracował na cały zespół, a nie na indywidualne wygrane. To komitet zdecydował kto będzie w radzie.

Krytyczni wobec takich wybiegów i stosowania ”lokomotyw wyborczych” są polityczni rywale. Janusz Hajdukowski z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że w ten sposób radnymi zostali kandydaci, którzy zdobyli kilka razy mniej głosów od ich kolegów, którzy do rady nie weszli i nie jest to w porządku w stosunku do wyborców.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, ślubowanie, Witold Wróblewski, Antoni Czyżyk, przewodniczący, Michał Missan, Rada Miejska w Elblągu
Wiemy jak będą wyglądały koalicje w Elblągu, Olecku i Mrągowie

Radni z Komitetu Wyborców Witolda Wróblewskiego zawarli umowę z Koalicją Obywatelską. Tym samym mają w elbląskiej radzie miasta 15 głosów. Do tego doliczyć trzeba szesnasty głos...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV