Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Antoni Macierewicz w Bemowie Piskim: Obecność wojsk brytyjskich potwierdza, że Polska może być bezpieczna

Fot. M. Lewiński

Polskich i brytyjskich żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w ośrodku Orzysz w Bemowie Piskim odwiedzili ministrowie obrony Polski i Zjednoczonego Królestwa – Antoni Macierewicz i Gavin Williamson.

Antoni Macierewicz podkreślał, że obecność Brytyjczyków, Chorwatów, Rumunów i Amerykanów w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa nie tylko granic Polski, ale całej wschodniej flanki.

Nasza obecność tutaj potwierdza również słuszność decyzji podjętej na szczycie NATO

dodał Antoni Macierewicz.

W ocenie Ministra Obrony Narodowej bardzo ważnym elementem współdziałania obronnego jest Sojusz Brytyjsko-Polski, który został wczoraj potwierdzony.

Ma on głębokie korzenie historyczne i jest gwarancją bezpieczeństwa Polski i Europy

mówił Antoni Macierewicz.

Minister Obrony Narodowej podziękował też żołnierzom brytyjskim, którzy stacjonują na Mazurach.

Podczas Bożego Narodzenia będą tak daleko od swoich domów, tak daleko od rodzin i najbliższych

dodał Antoni Macierewicz

To przywilej, że mogę być w Bemowie Piskim, ale to też symbol naszej jedności i solidarności dwóch wspaniałych narodów. Razem współpracujemy, razem działamy, razem szkolimy się i jeżeli zajdzie taka konieczność, również będziemy razem walczyć wraz z naszymi partnerami z NATO. Mamy tutaj przecież żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii, USA i Polski. Wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo i stabilizację w tej części Europy.

– mówił z kolei Gavin Williamson, minister obrony w rządzie Theresy May.

Sekretarz Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii dodał i podkreślił, że bardzo często w historii świata było tak, że Polska walczyła w imieniu innych krajów i broniła tych państw włączając w to Wielką Brytanię.

Mogę zapewnić o naszej solidarności w przyszłości. Porozumienie wczorajsze jest istotnym krok naprzód pozwalającym na stawienie czołowa wyzwaniom i niebezpieczeństwom pochodzącym ze strony coraz bardziej niebezpiecznej Rosji. Ale jednocześnie musimy pamiętać, żeby nawet w okresie świąt pozostać czujni i robić wszystko, żeby Europa była bezpieczna.

– zakończył brytyjski minister.

Wczoraj w Warszawie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się też z żołnierzami i weteranami obu krajów. Ministrowie Obrony podpisali natomiast polsko-brytyjski traktat obronny.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Posłuchaj relacji

Autor: K.Kantor/IAR/M.Lewiński
Redakcja: A.Podbielska/K.Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w minister, żołnierze, Orzysz, MON, Antoni Macierewicz
Żołnierze z Braniewa wracają do domu po półrocznej służbie na Łotwie

W Braniewie uroczyście powitano pierwszą zmianę żołnierzy 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Wrócili do domu po półrocznej służbie na Łotwie. Kompania czołgów  od czerwca jest głównym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV