Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Apelowali: nie wyrzucaj jedzenia!

„Jedz warzywa, jedz owoce”, „Nie rzucaj mięsem do kosza” – transparenty z takimi hasłami nieśli uczestnicy marszu zorganizowanego w Olsztynie z okazji Światowego Dnia Żywności. Fot. I. Malewska

„Jedz warzywa, jedz owoce”, „Nie rzucaj mięsem do kosza” – transparenty z takimi hasłami nieśli uczestnicy marszu zorganizowanego w Olsztynie z okazji Światowego Dnia Żywności. Natomiast w Elblągu kilkanaście przedszkoli i szkół wzięło udział w Strajku Żywności.

Ze statystyk wynika, że Polacy wyrzucają do kosza przeszło dwa miliony ton żywności rocznie. Do marnowania jedzenia przyznaje się co trzeci z nas:

00:00 / 00:00

Do kosza najczęściej trafiają chleb, owoce, warzywa i wędliny – alarmuje Piotr Koprucki z Banku Żywności w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Happening miał zachęcić do przekazywania żywności, która zostaje producentom czy w sklepach, do Banków Żywności. To ważne, bo jak dodaje Piotr Koprucki, mimo zwolnienia sprzedawców z VAT-u za przekazanie różnych produktów na cele charytatywne – nadal wielu z nich woli wyrzucić jedzenie niż oddać je potrzebującym. (imal/as)

Posłuchaj relacji Izabeli Malewskiej:

00:00 / 00:00

Kilkanaście przedszkoli i szkół wzięło udział w elbląskim Strajku Żywności.
Kolorowy korowód z hasłem „Zjedz na bank” przeszedł ulicami miasta na Plac Jagiellończyka z okazji Światowego Dnia Żywności.

– To bardzo skuteczny pomysł na edukację najmłodszych poprzez zabawę – uważa Teresa Bocheńska, szefowa Elbląskiego Banku Żywności.

00:00 / 00:00

Przemarsz i happening zostały zorganizowane w Elblągu po raz piąty.

Według danych Federacji Polskich Banków Żywności, w Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton żywności. Wyrzucają ją i utylizują producenci i supermarkety, marnuje się w wielu domach. Dlatego ciągle trzeba przypominać, że żywność jest cenna i nikomu nie powinno jej brakować. (stan/as)

Marsz zorganizowany w Olsztynie z okazji Światowego Dnia Żywności. Fot. I. Malewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność
Dzieci zjadły kanapki protestujących górników

Dom Dziecka we Fromborku oraz katolicki Ośrodek Wsparcia Dla Dzieci i Młodzieży w Braniewie skorzystały na górniczym proteście na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym w Braniewie. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV