Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Apelują o przekazanie 1% organizacjom z Warmii i Mazur

Samorząd województwa zaapelował, aby mieszkańcy Warmii i Mazur przekazywali 1 proc. podatku dochodowego organizacjom pozarządowym z regionu. Co roku otrzymują one od podatników ok. 4 mln zł, ale – według służb skarbowych – ta kwota może być znacznie wyższa.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej urzędnicy przypomnieli, że samorząd województwa już od 2010 r. promuje przekazywanie 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur. Jak przekonywali, warto wspierać właśnie te organizacje, bo działają one na rzecz społeczności lokalnych regionu.

Zdaniem przewodniczącego Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego Arkadiusza Jachimowicza, prowadzona wspólnie z samorządem kampania „Wspieram region” jest skierowana zarówno do osób, które dotychczas w ogóle nie deklarowały chęci przekazywania 1 proc. swego podatku, jak i do tych, które wskazywały w zeznaniu podatkowym organizacje pożytku publicznego spoza Warmii i Mazur. Jak podkreślał, znaczenie ma każda, nawet najmniejsza kwota, bo przy dużej liczbie podatników urasta ona do tysięcy złotych. Przypomniał, że woj. warmińsko-mazurskie jest uważane za najbiedniejsze w kraju, więc wsparcie dla miejscowych organizacji jest szczególnie potrzebne.

Z wyliczeń służb skarbowych wynika, że łączne kwoty z 1 proc. podatku, pozyskane od podatników z woj. warmińsko-mazurskiego na organizacje pożytku publicznego w tym regionie, nieznacznie rosną z roku na rok. Jeszcze w 2014 r. było to 3,9 mln zł, w w 2015 r. – 4 mln zł, a w ub. roku już ponad 4,3 mln zł. Z rozliczeń podatników, którzy dotąd nie deklarowali chęci przekazania 1 proc., wynika, że ta kwota mogłaby być nawet o 5,9 mln zł większa.

Według służb skarbowych, największe wsparcie od warmińsko-mazurskich podatników otrzymała w ub. roku Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. W czołówce listy podmiotów z regionu najhojniej obdarowywanych są też: Fundacja „Przyszłość dla dzieci”, Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego oraz Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej.

Wykaz organizacji z Warmii i Mazur uprawnionych do korzystania ze wsparcia z 1 proc. podatku jest zamieszczony na stronie internetowej www.wspieramregion.pl i www.pozytek.gov.pl

 

(pap/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia i Mazury, 1 procent, Gustaw Marek Brzezin, warmińsko-mazurski związek piłki nożnej, Arkadiusza Jachimowicz, Rady Organizacji Pozarządowych, Przyszłość Dla Dzieci
Mołdawia chce się od nas uczyć jak rozwijać gospodarkę

Ambasador Mołdawii Iurie Bodrug przyjechał na zaproszenie wojewody warmińsko-mazurskiego. Spotkał się nie tylko z nim, ale również z prezesem Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - To, czego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV