Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aplikacja pomoże rozliczyć VAT. Na Warmii i Mazurach podatek płaci ponad 40 tysięcy firm

Fot. A. Piedziewicz

Nowe obowiązki mikroprzedsiębiorców i nowa aplikacja, by łatwiej było im je wypełnić. Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację do tworzenia Jednolitych Plików Kontrolnych.

Elektroniczny Jednolity Plik Kontrolny VAT od tego roku muszą co miesiąc wypełniać wszystkie firmy. Są wśród nich także mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 10 osób, którzy wcześniej byli z tego obowiązku zwolnieni. Narzędzie to ma usprawnić walkę z wyłudzeniami podatku.

To jest praktyczna możliwość analizy tych danych i to w dużej mierze zautomatyzowana, w oparciu o narzędzia informatyczne. To jest możliwość przeniesienia ciężaru dotychczasowych kontroli w siedzibie przedsiębiorcy na tego rodzaju prace analityczne

– przekonuje Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Ministerstwo Finansów uruchomiło dla mikroprzedsiębiorców specjalną aplikację. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony ministerstwa.

Jest to narzędzie proste, intuicyjne, a zarazem kompleksowe. Przedsiębiorca będzie mógł za pomocą tego narzędzia wystawiać faktury krajowe, prowadzić ewidencję VAT, a co najważniejsze

– wygenerować i wysłać do ministerstwa Jednolity Plik Kontrolny informuje Dominik Wolski z Urzędu Skarbowego w Elblągu.

Jednolity Plik Kontrolny trzeba uwierzytelnić. Do wyboru są trzy formy. Najłatwiejsza to tzw. bramka JPK VAT, czyli uwierzytelnienie za pomocą danych podatnika oraz kwoty przychodów za rok 2016. To narzędzie będzie działało tylko do końca tego roku. Później urzędnicy polecają bezpłatny profil zaufany lub płatny podpis elektroniczny.

Na Warmii i Mazurach działa ponad 40 tysięcy mikro-firm. Pierwsze Jednolite Pliki Kontrole VAT muszą wysłać najpóźniej do 26 lutego. We wszystkich urzędach skarbowych trwają dyżury specjalistów, którzy pomogą przygotować się do wysłania plików. Dodatkowo urzędy planują dwie soboty z JPK VAT. Pierwsza 17, a następna   24 lutego.

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rozliczenie, podatek, VAT, przedsiębiorcy, Ministerstwo Finansów, plik kontrolny
Przedsiębiorcy z czterech powiatów Warmii i Mazur nielegalnie zatrudniali cudzoziemców

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 21 kontroli, w których stwierdzono, że 50 obcokrajowców nielegalnie pracowało w styczniu tego roku na terenie powiatów ełckiego, iławskiego, oleckiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV