Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeologiczne odkrycie sprzed 3,5 tys. lat wywróci do góry nogami całą historię Warmii i Mazur?

Odkrywcy, fot. MWiM Olsztyn

Przełomowe odkrycie archeologów z Warmii i Mazur. Zdaniem naukowców, znaleziska z okolic Dobrego Miasta znajdą się w przyszłości w światowych leksykonach i encyklopediach archeologicznych. Artefakty wykopane w Kosyniu i Praslitach zweryfikują historię naszego regionu.

Pod Dobrym Miastem odnaleziono pozostałości cmentarzysk z początków epoki brązu, a więc sprzed ok. 3,5 tysiąca lat. Pierwsi natknęli się na nie członkowie Grupy Historycznej „Guttstadt” z Dobrego Miasta, którzy zaalarmowali olsztyńskich archeologów.

Zdaniem prof. Mirosława Hoffmana, kustosza w Muzeum WiM oraz prezesa olsztyńskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, wykopane artefakty wskazują na cmentarzysko elit i bogatej cywilizacji.

Z kolei dr Jarosław Sobieraj, kustosz  w Muzeum WiM twierdzi, że znaleziska wywrócą do góry nogami całą historię naszego regionu, bo dotąd sądzono, że te tereny były słabo zaludnione lub wręcz nikt tu nie mieszkał. Teraz, jak mówi, wiemy że było dokładnie odwrotnie.
Wśród odnalezionych artefaktów są m.in.: złote szpilki, koraliki i zausznice oraz groty i toporki z brązu.

Autor: D.Grzymska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, zamek, archeologia, uwaga
Falochrony prądotwórcze. Studenci znaleźli nowe źródło energii odnawialnej

Wymyślili innowacyjną konstrukcję falochronów, która przy wykorzystaniu energii fali będzie produkowała prąd i zdobyli uznanie światowego lidera rynku energii odnawialnej. Studenci Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV