Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archikatedra we Fromborku czeka na wsparcie. Brakuje pieniędzy m.in. na remont dachu czy zabytkowych organów

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Archikatedra we Fromborku, w której znajduje się grób Mikołaja Kopernika, szuka darczyńców, którzy wspomogą remonty świątyni i jej imponującego otoczenia. Na niezbędne prace potrzeba ok. 50 mln zł.

W 2023 roku przypada jubileusz 550 urodzin Mikołaja Kopernika. Chciałbym, by do tego czasu archikatedra we Fromborku, w której Kopernik jest pochowany, odzyskała swój blask, a jej otoczenie zostało wyremontowane

– powiedział proboszcz archikatedry we Fromborku ks. dr Jacek Wojtkowski. Dodał, że jest to o tyle istotna sprawa, że z roku na rok rośnie ilość turystów odwiedzających Frombork.

– Przybywa zwłaszcza turystów z Chin i Japonii zafascynowanych Kopernikiem – podkreślił ks. Wojtkowski i dodał, że „jest nieco wstyd”, że Wzgórze Katedralne i sama katedra nie są do końca odrestaurowane.

Od kilku lat w katedrze i na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku trwają prace remontowe i konserwatorskie finansowane z funduszy europejskich. – Trwający remont katedry jest największy od 1835 roku. Dzięki pracom, które potrwają do końca 2020 roku odnowione pomieszczenia historycznego skarbca zostaną przeznaczone na cele wystawiennicze i udostępnione po raz pierwszy zwiedzającym. Po zakończeniu prac konserwatorskich udostępnione turystom zostanie także poddasze katedry, gdzie są zlokalizowane zabytki techniki: oryginalna więźba dachowa katedry oraz urządzenia techniczne – napisał w ogłoszeniu o poszukiwaniu darczyńców ks. Wojtkowski. Z informacji opublikowanych na stronie internetowej archikatedry we Fromborku wynika, że od 2009 roku w świątyni przeprowadzono 23 różnego rodzaju prace konserwatorskie i remontowe, m.in. wyremontowano część dachu, dokonano konserwacji zespołu rzeźb ze skarbca katedry (25 obiektów z 81 wchodzących w skład zbioru).

Brakuje jednak pieniędzy m.in. na dokończenie remontu dachu, na remont i konserwację zabytkowych organów, na odnowienie tynków i polichromii na ścianach oraz filarach, na naprawę witraży i wymianę instalacji elektrycznej. Konserwacji wymagają też trzy katedralne ołtarze: poliptyk fromborski oraz ołtarze św. Wawrzyńca i św. Augustyna.

– Niestety na wszystkie te remonty potrzeba ok. 50 mln zł. To w warunkach Fromborka są zawrotne sumy – stwierdził w rozmowie ks. Wojtkowski i podkreślił, że fromborskie Wzgórze Katedralne „to Pomnik Historii więc zabytek szczególnie cenny, który powinniśmy w dobrym stanie przekazać następnym pokoleniom”.

Zbudowana w XIV w. katedra we Fromborku jest nie tylko miejscem kultu religijnego. W jej zabytkowym wnętrzu znajduje się ponad 180 zabytków ruchomych. Odbywają się tu także koncerty – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i prezentacje organowe. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry mieści się muzeum, na jednej z wież jest punkt widokowy na Zalew Wiślany.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, remont, archikatedra
Większe bezpieczeństwo i lepszy dojazd do gospodarstw w gminie Płośnica. Mieszkańcy wsi Gródki mogą już korzystać z nowej drogi

W Gródkach w gminie Płośnica niedaleko Działdowa oficjalnie otwarto drogę, która została wybudowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Dla lokalnej społeczności jest to wielkie ułatwienie. Wyremontowanie drogi to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV