Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Arcybiskup Górzyński: Święta zachęcają do tego, by dzielić się miłością

fot. A.Podbielska

Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn był Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. Rozmawiał z nim Marek Lewiński.

Święta Bożego Narodzenia zachęcają do tego, by dzielić się miłością. Można wtedy wejść w świat drugiego człowieka i zrozumieć jego myśli. Kończy się adwent, czas oczekiwania, przed nami kolejne święta Bożego Narodzenia, nie ma chyba lepszego czasu na pojednanie – stwierdził Arcybiskup Józef Górzyński.

Do wieczerzy wigilijnej usiądą miliony ludzi na całym świecie, miliony Polaków. Ale można podejrzewać, że w wielu domach przed kolacją zabraknie fragmentu ewangelii, nie będzie nawet znaku krzyża, a co dopiero mówić o świętowaniu Bożego Narodzenia w kościele, na pasterce, albo na mszy w pierwszy dzień świąt. To nie jest jedyne święto, które ma taki charakter. Bo taka jest cecha wszystkich cywilizacji, które są zbudowane na pewnych wartościach lub świecie wiary. To tworzy także zjawiska kulturowe – powiedział Arcybiskup. Te zjawiska stają się pewnego rodzaju wydarzeniem, które wywodzą się z wiary i przekonań religijnych. W pewnym momencie stają się czymś autonomicznym, przeżywają je wszyscy niezależnie od tego czy wierzą, czy nie. Metropolita Warmiński dodał, że powinno się obchodzić takie wydarzenia kulturowe, ponieważ ludzie zastanawiają się, jakie jest ich pochodzenie. W końcu okazuje się, że wywodzi się ono z wiary.

Innym tematem poruszonym w Porannych Pytaniach były wrześniowe uroczystości gietrzwałdzkie – w przyszłym roku kościół warmiński będzie obchodził 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Oprócz tego będzie to 50. rocznica koronacji obrazu gietrzwałdzkiego. Z tej okazji Arcybiskup wystosował zaproszenie do Episkopatu Polski, a także do władz państwowych.

Na koniec ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński odpowiedział na pytanie od dzieci – czy święty Mikołaj istnieje? Potwierdził, że kiedyś żył taki święty, który dokonał wielu dobrych rzeczy i zachęcał do nich innych. W związku z tym Jego Ekscelencja życzył wszystkim słuchaczom Polskiego Radia Olsztyn, aby naśladowali świętego Mikołaja.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

 

(apod)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, Gietrzwałd, święty Mikołaj, metropolita warmiński, objawienia maryjne
Wójt Gietrzwałdu usłyszał prokuratorskie zarzuty

Prawie 200 zarzutów dotyczących niedopełnienia obowiązków polegających na podrabianiu projektów decyzji administracyjnych postawiła prokuratura wójtowi Gietrzwałdu Marcinowi S. Dokumenty miał podrabiać jako urzędnik, jeszcze zanim został...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV