Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Arcybiskup Józef Górzyński: Pandemia koronawirusa jest testem naszego człowieczeństwa

fot. Przemysław Getka

Kontekst tegorocznej Wielkanocy wymusza w nas jeszcze głębszą refleksję dotyczącą życia, śmierci i zmartwychwstania – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Dziś Wielki Czwartek – święto upamiętniające ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Arcybiskup Józef Górzyński mówił, że człowieczeństwo – rozumiane przez pryzmat nauki Jezusa – jest także testem na miłość do Boga:

Tak jak objawiamy naszą postawę względem drugiego człowieka, tak objawiamy postawę dziecka Bożego. Ten pojął Ewangelię, kto potrafi to wyrazić przez troskę o drugą osobę.

Arcybiskup Józef Górzyński dodał, że pandemia COVID-19 jest testem naszego człowieczeństwa. W ocenie hierarchy świat dotknięty koronawirusem ma czas na chwilę zadumy:

To tak jak z niedolą, nieszczęściem którego nie chcemy. Tego chcemy unikać i modlimy się, aby to nas nie dotknęło. Kiedy jednak już to nastąpi, staje się wtedy szansą do przemyślenia pewnych refleksji. I teraz mamy taką sytuację. Charakterystyczny w tych dniach jest również fakt, że nie dotyka to jednostek, szczególną cechą jest skala całej sytuacji.

Arcybiskup przypomniał, że stosowanie się do zaleceń epidemicznych jest wyrazem naszej miłości do drugiego człowieka, a co za tym idzie – miłości do Boga. Dlatego namawia on wiernych do pozostania w domach i skorzystania z transmisji najważniejszych liturgii Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocy. A te – także na antenie Radia Olsztyn i w Internecie. Najbliższa – dziś o 19. Z olsztyńskiej bazyliki konkatedralnej będziemy nadawać Mszę Wieczerzy Pańskiej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z arcybiskupem Józefem Górzyńskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc, Wielki Czwartek, Triduum Paschalne, arcybiskup Józef Górzyński
Bliższe spotkania – 08.04.2020

Przygotowania do świąt, ćwiczenia w domu i akcja Radia Olsztyn - to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska. W niedzielę rozpoczął się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV