Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Arcybiskup Józef Górzyński: Święci stanowią dla nas punkt odniesienia, do którego powinniśmy dążyć

Arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Fot. A. Dybcio

Święci stanowią dla nas przykład. Są przedstawicielami różnych stanów, wieków i kultur. Każdy z nas może się w tym odnaleźć – powiedział w Porannych pytaniach arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński

Dzień Wszystkich Świętych jest dniem szczególnym. – W tradycji Kościoła wielcy święci mają swoje daty. W pewnym momencie zdano sobie sprawę, że warto przywołać wszystkich świętych, także tych, którzy swojej daty w kalendarzu liturgicznym nie mają – powiedział arcybiskup Górzyński i dodał:

Uroczystość Wszystkich Świętych zaczęła krystalizować się w XI stuleciu. Później pomyślano o osobach, które odeszły do Pana, ale nie zostały wyniesione na ołtarze. W związku z tym Kościół włącza się ze swoją modlitwą. Chciałbym przywołać jeszcze jedną, ważną myśl: w większości Kościołów, w ostatnią niedzielę obchodziliśmy Dzień Konsekracji naszej Świątyni. Była to okazja, abyśmy wspomnieli Kościół ziemski, czyli nas samych. Z kolei w święto Wszystkich Świętych wspominamy Kościół niebiański. W ten sposób przywołujemy cały Kościół. Idea liturgicznego wspomnienia zmarłych powoduje, że możemy przejść z jednej rzeczywistości do drugiej.

Arcybiskup Józef Górzyński zaznaczał także, że święci są dla nas przykładem, jak powinniśmy postępować w życiu:

Chciałbym życzyć, aby dzisiejsza uroczystość spowodowała odnalezienie się w szeregu świętych. Oni stanowią dla nas przykład. Są przedstawicielami różnych stanów, wieków oraz kultur. Każdy z nas może się w tym odnaleźć. Święci stanowią dla nas punkt odniesienia, do którego chcielibyśmy dążyć. Spotkanie przy grobach powinno być okazją do wspólnej modlitwy oraz zadumy.

Posłuchaj rozmowy z arcybiskupem Józefem Górzyńskim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w groby, Wszystkich Świętych, zmarli, 1 listopada
Zmiany organizacji ruchu i komunikacji miejskiej przy olsztyńskich cmentarzach

Od środy (31 października) od godziny 23:30 do piątku, 2 listopada, do około godz. 4:00 zmieniona będzie organizacja ruchu przy olsztyńskich cmentarzach. Cmentarz przy ul. Wadąskiej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV