Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aresztowano 36-latka, który sprzedawał pirackie klucze aktywacyjne do oprogramowania komputerowego

Mężczyzna mógł w ten sposób oszukać kilka tysięcy osób i firm, a wartość nielegalnego oprogramowania szacuje się na milion złotych.

Tymczasowo aresztowano także jego partnerkę. Parę zatrzymano w listopadzie zeszłego roku na Wyspach Kanaryjskich i przetransportowano do Polski. W ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przedstawiła im zarzuty.

Decyzją sądu 36-latek został aresztowany na 2 miesiące, a jego partnerka na miesiąc. Wszystko zaczęło się w kwietniu 2015 roku, gdy policjanci przeglądając aukcje na jednym z popularnych portali internetowych zauważyli, że pod jednym z loginów wystawiane są do sprzedaży po zaniżonych cenach klucze aktywacyjne do systemów operacyjnych firmy Microsoft i oprogramowania Adobe. Opisy wskazywały, że sprzedający jest ich oficjalnym partnerem, a oferowane produkty są legalne.

Policjanci ustalili, że konto 36-latka zostało zarejestrowane na portalu aukcyjnym na dane firmy z siedzibą na Seszelach, a rachunek bankowy umieszczony w aukcjach został założony w Irlandii. Logowania do konta wskazywały natomiast na adresy IP z Wysp Kanaryjskich. Pieniądze były przelewane na różne rachunki bankowe m.in. na konto 30-letniej partnerki mężczyzny, a następnie wypłacane z bankomatów.

Zgromadzony materiał dowodowy został przekazany w 2016 roku do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, która wszczęła śledztwo i sporządziła zarzuty. Ponieważ jednak podejrzani nie stawiali się na wezwania, prokuratura wydała za nimi listy gończe, a następnie Europejskie Nakazy Aresztowania. Teraz ustalane będzie ile osób zostało oszukanych i jak wysokie są straty.
Autor: K.Kantor
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w areszt, więzienie, klucz, aukcja, nielegalne oprogramowianie, aszeszt, oprogranmowanie
Kto wydzierżawi olsztyński areszt? Chętne firmy mogą składać oferty

Areszt Śledczy do połowy marca prowadzi konkurs, w którym szuka dzierżawcy hali w Olsztynie. Podobne obiekty powstaną w Iławie i Kamińsku. Propozycja jest atrakcyjna, bo firma...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV