Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artur Chojecki: Ochrona przeciwpowodziowa musi mieć jednego gospodarza

 

Fot. Mira Stankiewicz

Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się w regionie elbląskim – mówił w Porannych Pytaniach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Tematem rozmowy były powodzie, do których doszło na Żuławach Elbląskich.

Wały są mocno nasiąknięte. Skutki zjawisk pogodowych, które w sposób mocniejszy niż zwykle dotknęły nasz region, świadczą o tym, że sytuacja jest napięta cały czas. Bezpośrednio nam nic nie zagraża i mieszkańcy są bezpieczny, ale musimy szybko podjąć działania, które zapobiegną groźnym zjawiskom, nawet w bliskiej przyszłości. Myślę o wiośnie, kiedy po zimie te wały w sposób szczególny są narażone. Gdyby wystąpiła cofka, opady byłyby nasilone, to znów może być groźnie

W krótkim czasie ogłoszono dwa razy pogotowie przeciwpowodziowe. To nie zdarza się często.

W tym roku nastąpiła kumulacja tych zjawisk. (…) Te stany w jeziorze Druzno i okolicznych rzekach są rekordowe, historyczne. Nigdy takich nie było. Stąd wzmożona aktywność moja, jako wojewody i wszystkich służb, które w tym czasie wspierały mieszkańców. Pomagały w usuwaniu skutków powodzi, ale i prowadziły działania prewencyjne, aby nie doszło do przerwania wałów i zalania Żuław.

My jako władza musimy wyciągnąć z tego wnioski – podkreślał wojewoda Artur Chojecki.

Jednym z pierwszych wniosków, który już został wyciągnięty, jest zmiana prawa, która mówi o powołaniu Spółki Polskie Wody. Przede wszystkim chodzi o to, że kwestia melioracji, ochrony przeciwpowodziowej musi mieć jednego gospodarza.

Kiedy zastanawiamy się, dlaczego dochodzi do pewnych zjawisk tak regularnie, to jedna z podstawowych przyczyn, która się nasuwa, to brak jednego gospodarza. Częścią rzek i wałów zajmują się samorządy, inną częścią zajmuje się Zarząd Gospodarki Wodnej w gdańsku, w jeszcze innej części województwa Zarząd z Warszawy.

Gdy nie ma jednego gospodarza, to nikt nie chce się tym do końca zająć – spuentował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Posłuchaj całej rozmowy Miry Stankiewicz z wojewodą warmińsko-mazurskim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, powódź, Artur Chojecki, Żuławy Elbląskie
Powstaje spec-raport powodziowy. Gminy poszkodowane przez wodę proponują konkretne działania

Wojewoda i samorządy  gmin  poszkodowanych przez powódź przygotują specjalny raport, który trafi na biurka kilku ministrów spraw wewnętrznych, środowiska i rolnictwa. To decyzja wojewody Artura Chojeckiego,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV