Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artur Chojecki: Od zaangażowania naszego województwa zależy, czy uda się pozyskać więcej wozów ratowniczo-gaśniczych

Artur Chojecki

Na Warmii i Mazurach są 3 nowe zakażenia koronawirusem – poinformował w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski.

Artur Chojecki dodał, że wyzdrowiało 4 kolejnych mieszkańców regionu.

Mamy też dobrą informację. Mamy 4 wyzdrowienia z COVID-19, jest więc poczucie, że sytuacja się poprawia.

Od początku pandemii, wirusem SAR-CoV-2 na Warmii i Mazurach zaraziło się 278 osób, wyzdrowiało 190. Zmarła jedna osoba – mieszkaniec powiatu oleckiego.

W Porannych Pytaniach Artur Chojecki mówił także o drugiej edycji „Bitwy o wozy”. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich do 16 gmin (po jednej z każdego województwa), z najwyższą frekwencją w kraju, trafiły promesy na nowoczesne wozy dla strażaków OSP. Jeden z nich otrzyma warmińsko-mazurska gmina Stawiguda.

Pierwsza edycja „Bitwy o wozy” okazała się dużym sukcesem. W zwycięskich gminach frekwencja wyborcza wyniosła od 67 do 86 procent. Oznacza to, że najniższa frekwencja była wyższa od średniej krajowej. W drugiej edycji do pozyskania jest 49 wozów (…) Od zaangażowania naszego województwa zależy, czy uda się pozyskać więcej wozów ratowniczo-gaśniczych.

Wojewoda dodał, że samorządy, które wygrały w pierwszej edycji nie mogą walczyć o zwycięstwo po raz drugi. Wartość każdego samochodu to 800 tysięcy złotych. „Bitwa o Wozy”dotyczy gmin do 20 tysięcy mieszkańców i jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski.

Do baz strażaków-ochotników w całym kraju trafi znacznie więcej samochodów strażackich. W tym roku jest to 600 wozów, z czego 18 na Warmii i Mazurach. Wojewoda Artur Chojecki wspomniał także o dwóch karetkach, które w ramach walki z COVID-19 trafią do szpitali w Ełku i Nowym Mieście Lubawskim. Wartość każdej z nich to 536 tysięcy złotych.

Wojewoda Artur Chojecki mówił także o inwestycjach lokalnych, które będą mogły być dofinansowane z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki temu na Warmię i Mazury trafi ponad 220 milionów złotych. – Pieniądze mają być wsparciem dla samorządów – dodał.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Arturem Chojeckim

00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Chojecki, dofinansowanie, frekwencja, strażacy ochotnicy, koronawirus, SARS-Cov-2, zakażenia, wyzdrowienia, bitwa o wozy
Wyborcy głosujący korespondencyjnie do jutra mogą wrzucić koperty do skrzynek pocztowych lub dostarczyć do urzędu gminy

Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale nie można jej samodzielnie wrzucić do urny. Wyborca głosujący korespondencyjnie oddaje głos na karcie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV