Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Artykuł był kłamstwem a sąd miał zastąpić rzetelnego dziennikarza”. Mecenas Lech Obara o procesie przeciwko wydawcy dziennika Fakt


Artykuł „Wiceminister pod lupą CBA” był kłamstwem – powiedział w Porannych pytaniach  mecenas Lech Obara.

Obara reprezentował Jerzego Szmita w procesie o naruszenie dóbr osobistych. Sprawa dotyczyła artykułu opublikowanego przez portal „Fakt24.pl” oraz w dziennik „Fakt”. W artykule sugerowano, że były wiceminister infrastruktury i budownictwa zrezygnował ze stanowiska ze względu na dochodzenie prowadzone przeciwko niemu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z inwestycją na lotnisku Olsztyn-Szymany.

Po raz pierwszy spotkaliśmy się z sytuację, gdy od początku do końca w procesie nie przedstawiono jakichkolwiek dowodów, nawet cienia dowodu. Wszystko ograniczyło się do jakiś sugestii, nie było nawet słowa o informatorze, za którym szły by jakieś fakty.

Jak mówił mecenas Lech Obara, gazeta chciała przerzucić na sąd odpowiedzialność za udowodnienie tez stawianych w artykule.

Całe postępowanie dowodowe usiłowano przenieść na sąd. To oznacza, że dziennikarze nie uzyskali informacji z CBA i chcieli, żeby sąd zapytał CBA, czy czasem takie śledztwo nie było prowadzone itd. Sąd miał zastąpił rzetelnego dziennikarza, który w sposób staranny miał zebrać materiał, który pozwolił na wyrażenie określonych opinii.

Sąd drugiej instancji nakazał wydawcy „Faktu” opublikowanie przeprosin oraz wypłacenia 25 tysięcy złotych na zabytkowy pałac w Jaszunach, symbol polskości na Litwie.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Lechem Obarą

Lech Obara

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sledztwo, wyrok, CBA, Jerzy Szmit, kłamstwo, Lech Obara, sąd apelacja, video
CBA skontrolowało przebudowę strzelnicy w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie

Jak powiedział rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Temistokles Brodowski, kontrola w Szczytnie trwała od końca maja 2017 do 28 lutego 2018 roku. Agenci kontrolowali, jak szkoła policji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV