Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ASF w gminie Budry. Stado liczące prawie 2,5 tysiąca świń zostanie zlikwidowane

Fot. fotolia.pl

W gospodarstwie rolnym w gminie Budry wykryto trzydzieste pierwsze ognisko ASF w tym roku w Polsce. W gospodarstwie jest 2428 świń, wszystkie zostaną zabite i zutylizowane – poinformowała zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Olsztynie.

W gminie Budry jest hodowanych  2428 świń, ognisko ASF jest jednym z największych w regionie.

– Zgodnie z procedurami wszystkie zwierzęta zostaną oszacowane, zabite i zutylizowane – powiedziała zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Olsztynie Dorota Daniluk. Dodała, że ze względu na ilość zwierząt objętych tym ogniskiem jest to jedno z największych w regionie.

Obecnie trwa dochodzenie prowadzone przez zespól wojewódzkiego lekarza weterynarii, które ma ustalić skąd choroba wzięła się w tym gospodarstwie. Zespół ten ma też zadbać o to, by choroba nie została zawleczona do kolejnych gospodarstw

– dodała Daniluk.

00:00 / 00:00

Wykryte i potwierdzone badaniami Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach ognisko ASF w gminie Budry jest trzynastym w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim. W tym regionie notuje się ponad jedną trzecią wszystkich tegorocznych ognisk ASF w Polsce – na 31 ognisk 13 wystąpiło właśnie w warmińsko-mazurskim. Pozostałe ogniska ASF dotychczas wystąpiły na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w afrykański pomór świń, ASF
Prawie 9,5 tysiąca świń do likwidacji. Kolejne ognisko ASF wykryto w powiecie kętrzyńskim

9435 świń trzeba będzie zabić w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie położonym w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim. Jest to 28....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV