Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Automatyczne defibrylatory będą montowane w każdej remizie

Defibrylator

Automatyczne defibrylatory przywracające czynności serca będą instalowane w każdej jednostce straży pożarnej na Warmii i Mazurach. Defibrylatory mają być umieszczane w specjalnych kapsułach na zewnątrz budynków, tak by były w każdym momencie dostępne.

AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny – to urządzenie, które przywraca czynności serca przez wyładowania elektryczne. Urządzenie rozpoznaje migotanie komór, które występuje w 80 procentach przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Jego skuteczność jest najwyższa w pierwszych 10 minutach od ustania pracy serca – wyjaśnił Krzysztof Maczulski z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

Dodał, że idea instalacji automatycznych defibrylatorów jest taka, że mają być one dostępne dla wszystkich przez 24 godziny na dobę.

W województwie warmińsko-mazurskim oraz w samym Olsztynie są już takie urządzenia, niestety dostęp do nich jest ograniczony. Gdy urządzenia znajdują się w budynku, to jest dostępne tylko w godzinach pracy takiej instytucji. My chcielibyśmy wyjść z defibrylatorami na zewnątrz i zamontować je w kapsułach na zewnątrz budynków. Kapsuła jest oświetlona i ogrzewana, zatem niosący pomoc nie będzie miał problemu z jej odkręceniem i wydostaniem urządzenia

– wyjaśnił.

Zewnętrzny defibrylator w kapsule został zainstalowany już na budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Komenda ma być takim okrętem flagowym. Chcielibyśmy, by w najbliższym czasie każda remiza, jednostka straży pożarnej mogła być wyposażona w urządzenie. Posiadamy defibrylatory w wozach bojowych, ale problem z dostępnością na miejscu pojawia się, gdy strażacy wyjeżdżają do akcji

– podkreślił Maczulski.

W województwie warmińsko-mazurskim są 24 zawodowe jednostki ratowniczo-gaśnicze, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – 520, spośród których 188 zostało ujętych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Jak podkreślił zastępca komendanta wojewódzkiego PSP Michał Kamieniecki, o skuteczności urządzenia przekonali się strażacy w ubiegłym roku. Byli oni wzywani 67 razy do osób potrzebujących pomocy. Były to takie przypadki, gdy pogotowie ratunkowe z różnych względów nie mogło dojechać. W tych sytuacjach dzięki automatycznym defibrylatorom przywrócono czynności życiowe u 16 osób.

 

 

Autorka: Agnieszka Libudzka/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż pożarna
Bus wjechał prosto do rzeki. ZOBACZ FILM

 Przyczyną było prawdopodobnie pęknięcie linki od hamulca postojowego.   Do zdarzenia doszło  na jednej z posesji w gminie Gietrzwałd. Na szczęście w chwili zdarzenia, zarówno w pojeździe...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV