Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
Logowanie
 

Azjatycki, europejski i afrykański. Orszak Trzech Króli przejdzie w niedzielę ulicami Olsztyna

W najbliższą niedzielę ulicami 35. warmińsko-mazurskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli. Największy w województwie utworzą wierni z Olsztyna.

Tegoroczne Orszaki Trzech Króli odbędą się pod hasłem „Odnowi oblicze Ziemi”. To słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie Papież Polak powiedział wówczas pamiętne zdanie.

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

– Orszak Trzech Króli to akcja na wskroś prorodzinna – przekonywał na konferencji prasowej ksiądz dr Michał Tunkiewicz, koordynator wydarzenia. – Proponujemy radosne spędzanie święta m.in. wspólny taniec, polonez, do kolędy „Bóg się rodzi” – dodał. – Orszak nie jest ruchem politycznym. Tu jest gwiazda, są królowie i rekwizyty historyczne – podkreślał ks. Tunkiewicz. – Zapraszamy do orszaku wszystkich. Obdarujemy każdego – mówił.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin, honorowy patron orszaku twierdzi, że orszak nie dzieli, a łączy społeczeństwo. – Chwała za te inicjatywę, która przypomina o polskich tradycjach.

– Będziemy obchodzić to święto nie tylko z mieszkańcami Olsztyna, ale rzeszą gości z okolicznych miejscowości – mówił z kolei prezydent Piotr Grzymowicz, który również jest patronem honorowym wydarzenia – Jeśli nasze rodziny kultywują tradycję w oparciu o chrześcijańskie wzorce to jesteśmy na dobrej drodze, żeby budować dobrą przyszłość – zaznaczył Grzymowicz.

– Spotkanie na Orszaku Trzech Króli to spotkanie rodzinne. Trzej mędrcy ze Wschodu wędrowali bowiem do rodziny do Betlejem. – podsumował ks. biskup Janusz Ostrowski. – Ideą jest odwaga bycia w rodzinie. Również tej społecznej i narodowej. Chodzi o to, byśmy uczyli się bycia razem w jakiejkolwiek rodzinie. To nasze spotkanie ma za zadanie uczyć nas odważnego bycia wspólnie i wzrastania jako rodzina, ale też radosnego przejawiają wspólnoty. Ona nie tylko przejawia się w trudnych chwilach, ale również w momentach bycia razem. – dodał na konferencji biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

Organizatorzy uczestnikom olsztyńskiego orszaku przygotowali 5 tys. koron, 2 tys. śpiewników i 4 tys. nalepek z logo orszaku. W wydarzeniu weźmie udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek i heroldów i 150 wolontariuszy.

TRASY POSZCZEGÓLNYCH ORSZAKÓW W OLSZTYNIE
Orszak Azjatycki – Melchior. Parafia pw. św. Józefa (ul. Jagiellońska 41)
11:00 – msza święta
przejście ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada (11:30-12:00)
Orszak Europejski – Baltazar. Parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej (ul. Morska 29)
10:00 – msza święta
przejście ulicami: Morską, chodnikiem Bałtyckiej, Konopnickiej, 11 Listopada (11:15-12:00)
Orszak Afrykański – Kacper. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mickiewicza 11)
11:00 – msza święta
przejście ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza, 1 Maja (11:45-12:00)

WSPÓLNE PRZEJŚCIE ORSZAKÓW
Plac Jana Pawła II – rozpoczęcie o 12:00
Przejście Al. Piłsudskiego (Mansjony: Spotkanie Królów, Pałac Heroda, u Brata Alberta)
Pl. Solidarności (Mansjon: stajenka – Złożenie Darów)
Pl. Solidarności – wspólne kolędowanie 13:15-14:15
Rozstrzygnięcie konkursu: „Rodzina Anielska”

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Orszak Trzech Króli, video
W niedzielę ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli

W niedzielę 6 stycznia po raz szósty ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli. Tegoroczne hasło to "... i odnowi oblicze ziemi". Azjatycki, europejski i afrykański. Trzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV