Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

B. Ulewicz (PiS): Potrzeby regionu w kwestii infrastruktury są ogromne. S. Gorczyca (PO): Nakłady są takie, jakie mamy możliwości

Spór o wspieranie klasy kreatywnej i o pieniądze na infrastrukturę. W Porannych pytaniach Radia Olsztyn radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Bożenna Ulewicz (PiS) i Stanisław Gorczyca (PO) dyskutowali o strategii rozwoju regionu do roku 2030.

Bożenna Ulewicz uważa, że do strategii niepotrzebnie wpisano wspieranie tzw. klasy kreatywnej, w tym mniejszości, jej zdaniem należało natomiast zapisać więcej nakładów na infrastrukturę:

Zawsze tych pieniędzy mogłoby być więcej. Potrzeby naszego województwa, które jest bardzo opóźnione pod względem infrastrukturalnym i komunikacyjnym, są przeogromne.

Stanisław Gorczyca odpowiada, że wspieranie klasy kreatywnej jest konieczne – zaś wydatki infrastrukturalne nie będą mogły być większe:

Nakłady są takie, jakie mamy możliwości. Z Unii Europejskiej dostaniemy mniej środków o 23 procent. Rząd z kolei zapowiada, że region otrzyma mniej pieniędzy o 50 procent.

Bożenna Ulewicz powiedziała również, że „nie potępia strategii województwa, ale nie powinny tam znaleźć się wątki światopoglądowe”. Chodzi o zapis o wspieraniu klasy kreatywnej, gdzie powołano się na amerykańskiego naukowca Richarda Floridę, który do badania kreatywności społeczeństwa używał m.in. wskaźników pokazujących liczbę osób homoseksualnych. Radna PiS obawia się, że będzie to skutkowało wspieraniem mniejszości niezależnie od wartości merytorycznych poszczególnych projektów:

Według tych zapisów, zgodnie z zasadą kreowania klasy kreatywnej preferujemy projekty oferujące wsparcie do takich grup jak np. imigranci, osoby w związkach partnerskich czy o orientacji homoseksualnej.

Radny PO Stanisław Gorczyca odpowiadał, że te obawy są na wyrost:

Społeczność kreatywna jest charakterystyczna dla dobrze rozwijających się regionów i od tego nie uciekniemy. Musimy postawić bardziej na kreatywność.

Przyjęta niedawno strategia województwa obejmuje okres do 2030 roku. Radni opozycyjni głosowali przeciwko jej przyjęciu.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Bożenną Ulewicz i Stanisławem Gorczycą

00:00 / 00:00

Bożenna Ulewicz i Stanisław Gorczyca. Fot. A. Dybcio

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stanisław Gorczyca, infrastruktura, video, Bożenna Ulewicz, strategia województwa
Chwile grozy w Orzyszu. Poderżnął bratu gardło, bo… chciał go nastraszyć [WIDEO]

33-latek z gminy Orzysz usłyszał zarzut próby zabójstwa. Jak poinformowała komisarz Anna Szypczyńska z piskiej policji mężczyzna został zatrzymany po tym, jak zranił brata w szyję:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV