Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bada się coraz mniej kobiet

Na Warmii i Mazurach kończy się Europejski Tydzień Walki z Rakiem. Miał on zachęcić kobiety do profilaktyki raka piersi i szyjki macicy.

Jak wynika ze statystyk, badania te z roku na rok robi co raz mniej mieszkanek regionu. Aby ułatwić im dostęp do lekarza, w ciągu kilku najbliższych miesięcy, do około 240 tysięcy kobiet z Warmii i Mazur, trafią zaproszenia na bezpłatne badania.

W ubiegłym roku przebadała się niespełna połowa pań między 50 a 69 rokiem życia. Natomiast od stycznia badania profilaktyczne zrobiła zaledwie co ósma kobieta. Na zachowanie Polek może jednak wpłynąć decyzja hollywoodzkiej gwiazdy Angeliny Jolie, która w połowie maja poddała się podwójnej mastektomii. – uważa Beata Ostrzycka ze Szpitala MSWiA w Olsztynie.

Po podaniu do publicznej wiadomości informacji o zabiegu aktorki, coraz więcej kobiet pyta się o badania genetyczne. Wciąż jednak kuleje profilaktyka, która pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium, co z kolei gwarantuje całkowite wyleczenie. – dodaje Ostrzycka.

W ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem, w różnych częściach Olsztyna, były rozstawione stoika informacyjno-edukacyjnych. Z porad specjalistów skorzystało kilka tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur. (amin/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nowotwór, rak, profilaktyka
Czas na wzrok

"Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po 40" - akcja pod takim hasłem rusza na Warmii i Mazurach. Do końca lipca mieszkańcy regionu będą mogli dowiedzieć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV