Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Badanie lekarskie w pracy. Jak je wykonać w dobie epidemii?

 Przyjęta wczoraj (31 marca) przez Sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 określiła m.in. sytuację pracowników, którzy zmuszeni są wykonać badania okresowe lub wstępne w zakładzie pracy.

Posłowie zdecydowali, że w razie braku dostępności lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania, może to zrobić inny lekarz. Medyk ten może również wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie, przy czym będzie ono ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może też nastąpić zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy. Wynika to z ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

 

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, ustawa
Polscy lekarze dotarli do Lombardii. Będą pomagać włoskim medykom w walce z epidemią koronawirusa

Piętnastu polskich lekarzy dotarło do Lombardii. Wojskowy samolot z medykami na pokładzie wylądował we Włoszech. Polacy polecieli tam, by pomóc miejscowym lekarzom w mieście Brescia w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV