Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Bajeczne złoża póki co są informacją medialną”. Badania ocenią złoża bursztynu na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Fot. Ł. Sadlak

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dementuje informacje o dużej wartości bursztynu, sięgającej nawet 900 milionów złotych.

Według ministra Marka Gróbarczyka nie jest tajemnicą, że Mierzeja Wiślana słynie z obecności bursztynu. Minister studzi jednak entuzjazm.

Robimy pogłębione badania stwierdzające występowanie bursztynu. Natomiast dopiero wykopy pokażą ile jego jest, bo nie jest to przecież Złota Dolina czy Złoto McKenze’ich (…) Może się później okazać, że są to przypadkowo rozrzucone samorodki, które w profesjonalnym wydobyciu nie będą opłacalne.

Minister Gróbarczyk wyjaśnia, że przekop Mierzei Wiślanej ma zapewnione finansowanie.

Na tym etapie mamy program wieloletni, który w 100 procentach finansuje realizację tego zadania. Natomiast jeśli będzie wydana koncesja to bursztyn trafi do zasobów Skarbu Państwa i tam będzie szacowana jego wartość. Doszukiwanie się bogactwa i bajecznych złóż na tym etapie na tym etapie jest informacją medialną z dużą dawką sensacji.

00:00 / 00:00

Budowa kanału żeglugowego z Bałtyku do Elbląga ma kosztować około 880 milionów złotych.

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bursztyn, przekop, Mierzeja Wiślana
Czy złoża bursztynu pomogą sfinansować przekop Mierzei Wiślanej? Podczas prac w Nowym Świecie natrafiono na „złoto Bałtyku”

W miejscu, w którym powstanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostały znalezione dwa złoża bursztynu - potwierdza Urząd Morski w Gdyni. W lesie w Nowym Świecie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV