Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barbara Gawlicka: Do odkrycia została białoruska lista katyńska

Barbara Gawlicka

Co najmniej 21 tysięcy Polaków, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji zabito w 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz Socjalistycznych Republik Radzieckich. Mowa o Zbrodni Katyńskiej.

Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn była Barbara Gawlicka, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie, która przyznaje, że teraz najważniejsza jest walka o prawdę.

Rosjanie przyznali się do popełnionej zbrodni, po 50 latach, ale jest jeszcze tyle kart do odsłonięcia. Nasi historycy pracują nad tym, żeby ukazała się białoruska lista katyńska, która dotyczy zamordowanych Polaków,  przetrzymywanych w więzieniach Ukrainy i Białorusi

– powiedziała Barbara Gawlicka.

Rodziny Katyńskie to rodziny, które o tragicznym losie swoich bliskich dowiedziały się wiosną 1943 roku. W lesie Kozie Góry, w miejscowości Katyń położonej kilkanaście kilometrów na zachód od Smoleńska, na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD odkryto zbiorowe mogiły Polaków — dzisiaj nazywamy je „dołami śmierci”. O tym fakcie świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 z komunikatu niemieckiego.

Posłuchaj całej rozmowy. Rozmawiał Marek Lewiński.

00:00 / 00:00
(kpias/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rodzina Katyńska
Spotkanie noworoczne Rodzin Katyńskich z wojewodą

Jest ich sześćdziesięciu, ale z roku na rok ta liczba się zmniejsza. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska z Olsztyna spotkała się z wojewodą warmińsko-mazurskim. Podsumowano ubiegły i zaplanowano...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV