Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barometr zawodów. Kto z łatwością dostanie pracę w przyszłym roku?

Fot. archiwum RO

Potrzebni są brukarze, kucharze oraz pielęgniarki. Za dużo jest ekonomistów, filozofów i kulturoznawców. Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie opublikował tak zwany barometr zawodów na 2017 rok. Kto z łatwością dostanie pracę w przyszłym roku?

Lista deficytowych zawodów na Warmii i Mazurach jest długa. Według oblikowanego dokumentu są to: brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, piekarze, pielęgniarki i położne, samodzielni księgowi, spawacze, szefowie kuchni, ślusarze i tapicerzy – wymieniał w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Pozytywne sygnały dotyczące kondycji polskiej gospodarki są zauważalne w, na razie dość ostrożnych, prognozach ekspertów dotyczących regionalnego oraz lokalnego rynku pracy – mówił Szczepkowski. – Analizując wyniki badania należy wskazać, iż wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżach regionu (szczególnie w tych związanych z transportem), zwiększa się liczba zawodów, w których pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika. Z drugiej strony, w porównaniu z wynikami ubiegłorocznego badania, zauważalny jest spadek liczby osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym humanistycznym (pedagodzy, politolodzy, socjolodzy) – osoby te zazwyczaj znajdują zatrudnienie w branżach niezwiązanych z zawodem wyuczonym – podkreślał Zdzisław Szczepkowski.

Barometr zawodów 2017 wskazuje tzw. nadwyżkę zawodów takich jak: ekonomista, filozof, historyk, politolog, kulturoznawca, pedagog, pracownik biur podróży i organizator obsługi turystycznej, rolnik i hodowca, specjalista administracji publicznej.

Wyniki badania „Barometr zawodów” wskazują również na brak równowagi między podażową a popytową stroną rynku pracy. W rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn podkreślała to Bożena Ziomek, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Według niej kluczem do sukcesu w przyszłym roku jest właściwe wykorzystanie funduszy unijnych. – Poza tym należy lepiej troszczyć się o przedsiębiorców i to im stwarzać jak największe możliwości – mówiła Ziomek.

Stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od ćwierćwiecza. Wyraźnie spada też na Warmii i Mazurach. Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, w listopadzie stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,2 procent – to najlepszy wynik w listopadzie od 1991 roku. Na Warmii i Mazurach wyniosła 13,9 procent – to także poziom niewidziany od lat. Dla porównania – w roku ubiegłym wynosiła w regionie ponad 16 procent, a np. w roku 2013 – prawie 22 procent.

Spośród powiatów województwa warmińsko-mazurskiego, najlepiej wypada miasto Olsztyn z bezrobociem na poziomie niespełna 5 procent, oraz powiat iławski – tam stopa bezrobocia to nieco ponad 5 procent. Najgorzej radzą sobie powiaty braniewski, bartoszycki, kętrzyński i piski – z ponad 20-procentową stopą bezrobocia. Warto jednak pamiętać, że w tych powiatach na początku lat dwutysięcznych bezrobocie sięgało aż 40 procent.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu w 2016 roku kształtowało się na poziomie 139 tys. osób, czyli o 3 tys. osób (o 2,2%) więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Wzrost zatrudnienia nastąpił w następujących sektorach gospodarki: transport i gospodarka magazynowa (o 8,7%); zakwaterowanie i gastronomia (o 8,2%); przemysł (o 4,6%) oraz handel, naprawa pojazdów samochodowych (o 2,6%). Spadek zatrudnienia jest natomiast obserwowany w sektorach: informacja i komunikacja (o 33,8%); działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 21,3%); budownictwo (o 5,1%).

 

(mlewin/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Korupcję w olsztyńskim wojsku zbada Prokuratura Okręgowa w Warszawie

Sprawę korupcji w olsztyńskim wojsku zbada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wczoraj (13.12) żołnierze elbląskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej zatrzymali żołnierza, pracowników wojska oraz prywatnych przedsiębiorców. Podejrzewani są...

Zamknij
RadioOlsztynTV