Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Amandy, Jana, Juliana
EUR: 4.3022 CHF: 3.6956
USD: 3.6686 GBP: 4.9061
Logowanie
 

Bartłomiej Cymer: olsztyński Zortrax wszedł w niszę na światowym rynku i stworzył drukarki 3D dla biznesu

Bartłomiej Cymer, dyrektor firmy Zortrax produkującej drukarki 3D dla biznesu. Fot. BSC

Drukarki 3D – to temat kolejnej rozmowy o biznesie na Warmii i Mazurach. Gościem Leszka Cimocha jest Bartłomiej Cymer, dyrektor firmy Zortrax produkującej drukarki 3D dla biznesu.

Leszek Cimoch: Dlaczego drukarki 3D są tylko dla biznesu, a nie dla wszystkich?

Bartłomiej Cymer

Jest na to jeszcze trochę za wcześnie. Zwykły klient z ulicy miałby problem z wytworzeniem modelu, który należałoby wydrukować. Jest to więc pieśń przyszłości, ale nie wykluczamy, że w tym kierunku się to rozwinie (…)

Ostatnio w Radomiu na targi w Hanowerze przeszło 720 godzin drukowano prototyp samochodu elektrycznego dostawczego.

Bartłomiej Cymer

W przypadku prototypowania dużych obiektów jest duże pole do popisu (…) Musimy jednak myśleć zdroworozsądkowo. Pewne elementy, które podlegają dalszej obróbce, przeprojektowywaniu i dostosowywaniu pod użytkowników mogą zostać wydrukowane. Natomiast dziwne byłoby drukowanie elementów ogólnodostępnych na rynku, które można dostać taniej i szybciej.

 Policja w Malmoe odkryła, że tamtejsi przestępcy mogą używać broni palnej z plastiku. Chodzi o broń wyprodukowaną przy pomocy drukarki 3D.

Bartłomiej Cymer

Broń w USA jest mocno dostępna, więc po co drukować. Pojawia się raczej pytanie o same narzędzia zbrodni. Zbrodni można dokonać różnymi narzędziami, więc nie obarczałbym winą drukarki 3D, ale samych ludzi. Teoretycznie taką broń można wydrukować. Możliwości druku 3D są ograniczone jedynie wyobraźnią człowieka. Mamy pewne ograniczenia co do wytrzymałości materiałów.

Jak sprzedajecie własne drukarki to pytacie do czego będą one służyć?

Bartłomiej Cymer

Nastawiamy się na sprzedaż sieciowo. Sprzedajemy hurtowo a nie do klientów indywidualnych. Przypadki zastosowań dotyczą większych podmiotów i przedsiębiorstw produkcyjnych. Z definicji nie pytamy o to do czego dana drukarka będzie używana.

Do tej pory można było tworzyć obiekty jedynie o wielkości komory drukowania. Amerykanscy naukowcy wymyślili system który pokonuje to ograniczenie. Chodzi o dysze nowego rodzaju, tym samym technologia 3D proponuje nowe podejście do budownictwa. Drukowanie konstrukcji budowlanej o średnicy 15 metrów i wysokości 3,60 centymetrów zajęło drukarce zaledwie 14 godzin.

Bartłomiej Cymer

Jest to ciekawa koncepcja w formie ciekawostki. Bardziej efektywne będzie budowanie z komponentów. Druk w tej skali to nic innego jak lanie betonu dużej dyszy po określonych trajektoriach. To ciekawostka.

Firmę Zortrax założyli Rafał Tomasiak i Marcin Olchanowski koledzy ze wspólnej pracy w firmach informatycznych w Hongkongu.

Bartłomiej Cymer

Zgadza się

Leszek Cimoch: Najpierw trzeba było napisać oprogramowanie do własnej drukarki 3D. Później powstało urządzenie. Żeby zacząć działać na coraz większą skalę potrzebne były pieniądze?

Bartłomiej Cymer

Potrzebne były jak każdemu.

Potrzebnych było 100 tysięcy dolarów. Udało się zebrać 180 tysięcy. Kto dał i na jakich warunkach?

Bartłomiej Cymer

Kickstarter, czyli crowdfunding. Był to pierwszy przypadek sukcesu polskiego startapu na kickstarterze. Udało się zebrać 180 tysięcy dolarów na produkcję pierwszej partii. Jest to międzynarodowa platforma internetowa, która daje możliwość zbierania funduszy od ludzi, którzy wierzą w dany projekt, wspierają go finansowo i w zamian dostają egzemplarze gotowego produktu.

W kolejnych latach spółka wyemitowała obligacje z których pozyskała ponad 7 milionów złotych. W ciągu kilku lat Zortrax rozwinął się do rozmiaru globalnej spółki prowadzącej sprzedaż swoich produktów w 70 krajach świata na 6 kontynentach. To nie jest już jeden model drukarki 3D, ale kilka modeli?

Bartłomiej Cymer

W tej chwili w ofercie mamy dwa modele drukarek. Trzeci jest w opracowaniu. W Olsztynie przy ulicy Lubelskiej powstaje część projektowa i technologiczna, fizycznie są one produkowane w Chinach. Wszystko jest pod ścisłą kontrolą i nasze rygorystyczne normy jakościowe są spełnione.

Na czym polega wyjątkowość Zortraxu?

Bartłomiej Cymer

Weszliśmy w niszę. Na rynku widzieliśmy dużo rozwiązań, które nie spełniały norm jakościowych dla profesjonalistów. Rozwiązań dla biznesu brakowało. Skupiliśmy się na dobrym produkcie w przystępnej cenie (…) Tylko połączenie sprzętu z naszym dedykowanym oprogramowaniem i naszymi materiałami dało nam możliwość stworzenia sprzętu, który jest w światowej czołówce jeśli chodzi o jakość wydruków i niezawodność samego sprzętu (…)

Kilka lat temu Firma Dell miała zamówić 5 tysięcy drukarek za 10 milionów dolarów, ale kontrakt nie doszedł do skutku. Decyzje podjęły obie strony za obopólnym porozumieniem. Co się stało?

Bartłomiej Cymer

Nie mamy nic do dodania. Kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron. Jasno zakomunikowaliśmy, że porozumienie to miało wszelkie przesłanki, że będzie zrealizowane więc działaliśmy w dobrej wierze.

Leszek Cimoch: Zortrax wkroczył na giełdową ścieżkę. Akcjonariusze Zortraxu zdecydowali o podwyższeniu kapitału poprzez emisje akcji. Kiedy będzie znana wartość oferty publicznej i jej harmonogram?

Bartłomiej Cymer

8 maja nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło istotne uchwały z punktu widzenia wprowadzenia spółki na giełdę. O postępach będziemy informowali na bieżąco. Plany są, ale zależą od koniunktury i wielu innych czynników.

Najwięksi akcjonariusze spółki to jej dwaj założyciele?

Bartłomiej Cymer

Zgadza się

 Leszek Cimoch: Jest jeszcze znany inwestor Dariusz Miłek, który dokapitalizował spółkę kwotą 44 milionów złotych i się wycofał z akcjonariatu. Dlaczego?

Bartłomiej Cymer

Realizował swoje cele strategiczne. Natomiast obydwie strony są zadowolone z transakcji i wyszły na tym z oczekiwanymi rezultatami.

Leszek Cimoch: I Dariusz Miłek zabrał swoje pieniądze?

Bartłomiej Cymer

Dokładnie tak.

Leszek Cimoch: To spowodowało, że Zortrax postanowił szukać pieniędzy na giełdzie?

Bartłomiej Cymer

W długiej perspektywie tak. Jesteśmy firmą rentowną, przynoszącą duże przychody. Prężnie działamy i rozwijamy się.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Bartłomiejem Cymerem

00:00 / 00:00

Bartłomiej Cymer, dyrektor firmy Zortrax produkującej drukarki 3D dla biznesu. Fot. BSC

 

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biznes, drukarka, 3D, zortrax, Bartłomiej Cymer
Przemysł jachtowym na Warmii i Mazurach. Rozmowa z prezesem Ostróda Yacht Piotrem Jesionowskim i współwłaścicielem Delphia Yacht w Olecku Wojciechem Kotem

W każdą środę Polskie Radio Olsztyn zaprasza do słuchania audycji „Rozmowy o o gospodarce”. Leszek Cimoch sprawdza jak rozwija się biznes na Warmii i Mazurach i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV