Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bartosz Kownacki: Liczymy, że nowa szefowa KE będzie reprezentować interesy Europy Środkowej

Fot. mon.gov.pl

– Wybór Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej oceniam z umiarkowanym optymizmem – powiedział w Porannych pytaniach poseł PiS Bartosz Kownacki.

Na antenie Radia Olsztyn przyznał, że miał okazję współpracować z Ursulą von der Leyen, kiedy była Ministrem Obrony Narodowej Niemiec, a on sam pracował w kierownictwie polskiego resortu obrony:

Do tej kandydatury przekonuje mnie fakt, że szefowa Komisji jest świetnie zorientowana w kwestiach związanych z Europą Środkowo-Wschodnią oraz z zagrożeniem rosyjskim, co jest dla Polski sprawą fundamentalną. Niestety do tej pory mieliśmy do czynienia w UE z sytuacją, gdzie nie dostrzegano zagrożenia rosyjskiego.

W ocenie Bartosza Kownackiego przewodnicząca Komisji Europejskiej ma świadomość siły i potęgi armii rosyjskiej i słabości Europy.

Niedawno w sprawie Ursuli von der Leyen po raz kolejny wypowiadał się też premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przekonanie, że będzie ona „znakomitą partnerką do współpracy” zarówno w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO, jak i podnoszenia wydatków na obronność do poziomu 2 procent PKB.

Bartosz Kownacki ocenił ponadto, że nie mamy powodów do podgrzewania konfliktu między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią a Iranem. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach doszło do wzrostu napięcia na linii Teheran-Londyn. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero w pobliżu cieśniny Ormuz. Z kolei wcześniej – w czerwcu – Iran i USA znalazły się na krawędzi konfliktu zbrojnego, czego powodem było zestrzelenie przez stronę irańską amerykańskiego drona zwiadowczego w regionie Zatoki Perskiej.

Poseł PiS podkreślał, że my mamy dobre relacje z Iranem:

To są także dobre relacje historyczne. Nie mamy powodu, aby ten konflikt podgrzewać. Trzeba jednak pamiętać, że dziś Iran poprzez fakt, że jest bliżej Federacji Rosyjskiej i Chin, czasem podejmuje działania, które nie do końca możemy akceptować.

Dodajmy, że w styczniu w Warszawie odbyła się konferencja bliskowschodnia. Uczestniczące w niej delegacje zgodziły się, iż największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pokoju w tej części świata jest Islamska Republika Iranu.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Bartoszem Kownackim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, komisja europejska, Ursula von der Leyen, Bartosz Kownacki
Profesor Wojciech Maksymowicz: Propozycja zostania liderem listy PiS w okręgu olsztyńskim była dla mnie zaskoczeniem

To już historia - tak o swoim bardzo emocjonalnym odejściu z funkcji prorektora do spraw Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn nowy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV