Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Basia Trzetrzelewska: Ludzie w Stanach chwalą się, że potrafią wypowiedzieć moje nazwisko

Basia Trzetrzelewska,
fot. Sławomir Ostrowski

Światowej klasy piosenkarka, której sławę przyniosło połączenie jazzu i popu. Śpiewała w wielu polskich zespołach, głównie koncertuje w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Choć opuściła Polskę w 1979 roku, to zawsze podkreśla swoje przywiązanie do ojczyzny. Nigdy nie zmienia stylu czesania włosów i uwielbia słodkie rzeczy, zwłaszcza lody. Gościem Barbary Fedunik jest Basia Trzetrzelewska.

Basia (właściwie Barbara) Trzetrzelewska – urodzona 30 września 1954 roku w Jaworznie polska piosenkarka, która odniosła światową sławę na przestrzeni lat 80. i 90., dzięki tworzeniu muzyki będącej połączeniem współczesnego popu i jazzu, o charakterystycznym południowoamerykańskim brzmieniu. Twórczość Trzetrzelewskiej cieszy się największym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Jej głos ma rozpiętość trzech oktaw.

Zadebiutowała w 1969 roku w Jaworznie w rockowym zespole Astry. W późniejszym czasie występowała w Alibabkach (1972-1974) i śpiewała z zespołem Perfect (197-1979). W 1979 roku zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, a dwa lata później przeniosła się do Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęła występy w jazzowo-popowej grupie Bronze, w której poznała wieloletniego współpracownika Danny’ego White’a. Grupa zmieniła nazwę na Matt Bianco, a ich debiutancki album z 1984 roku (Whose Side Are You On?) podbił – w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy – Europę. Hitem okazała się piosenka  „Half a Minute”.

Po tym sukcesie Basia i Danny White opuścili Matt Bianco. Poszczególne, solowe płyty Trzetrzelewskiej, rozeszły się w rekordowych nakładach i podbiły rynek amerykański (albumy Time and Tide – 1987 rok, London Warsaw New York – 1990 i The Sweetest Illusion – 1994).

Pomimo wieloletnich sukcesów i międzynarodowej kariery, Basia zakończyła kariera w 1998 roku. Powróciła jednak na scenę w 2004 roku, reaktywując grupę Matt Bianco w jej oryginalnym składzie. W 2009 roku nagrała czwarty studyjny album – It’s That Girl Again, a w 2011 roku wydała swój drugi koncertowy album, który zawiera dwa premierowe studyjne utwory, w tym także w duecie z Mieczysławem Szcześniakiem.

Rozmowa z Basią Trzetrzelewską – posłuchaj

Ludzie w Stanach chwalą się, że potrafią wypowiedzieć moje nazwisko

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV