Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie nowe święto w kalendarzu? Sprawdź, co posłowie chcą upamiętniać 14 kwietnia

Czy 14 kwietnia będzie Świętem Chrztu Polski? Projekt ustawy w tej sprawie złożyła w Sejmie grupa posłów m.in. z klubów Kukiz15, PiS, koła WiS oraz Republikanie. Nowe święto państwowe ma upamiętniać chrystianizację Polski oraz być dniem narodowej refleksji nad sprawami ojczyzny.

W projekcie ustawy napisano, że święto ustanawia się „w celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. Oraz że ma być to „dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego”.

Wnioskodawcy nie postulują, by był to dzień wolny od pracy.

Uzasadniają, że Chrzest Polski – poza wymiarem religijnym – miał również wymiar strategiczny i polityczny. „Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodzimy jego 1050 rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa” – głosi uzasadnienie. Dlatego dzisiaj – jak napisano – „w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski”.

Z nowym świętem nie będą związane koszty

Wnioskodawcy uzasadniają, że projekt „nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych, nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, ale „zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych. Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne”.

Projekt trafił do Biura Analiz Sejmowych oraz Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.

 

(pap/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, Chrzest Polski, Święto Chrztu Polski
Senat przyjął specustawę o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta

Specustawa, do której Senat nie zaproponował żadnych poprawek zakłada przekop przez Mierzeję Wiślaną i budowę nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Teraz nowe...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV