Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie nowy kierunek na olsztyńskim UWM-ie. Przemysł farmaceutyczny sposobem na rozwój regionu?

Rozwój medycyny, chemii i farmaceutyki na uczelniach wyższych kluczem do rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego. Do takich wniosków doszli między innymi uczestnicy spotkania z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Rektorzy spotkali się z prof. Wojciechem Maksymowiczem w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Jednym z pomysłów omawianych na spotkaniu była próba rozwoju przemysłu farmaceutycznego w województwie warmińsko-mazurskim. Ideą podzielił się prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślając, że farmaceutyka błędnie kojarzona jest wyłącznie z aptekami. Mówił, że za tą dziedziną stoją fabryki, w których zatrudnia się zarówno klasowych naukowców, jak i zwykłych pracowników.

Poza tym inżynieria farmaceutyczna i chemia produkcyjna to najbardziej oblegane w Polsce kierunku. Farmaceutyka to tylko pojedyncze przedsiębiorstwa w województwie. Może powinno się to rozwijać? Może w tym kierunku powinniśmy szkolić?

– mówił minister Maksymowicz.

Pierwszym krokiem do rozwoju farmaceutyki jest powołanie kierunku chemia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Będzie można na nią aplikować już od przyszłego roku akademickiego

– przypomniał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

W jego ocenie następnie będzie można myśleć właśnie o farmacji medycznej, której kształcenie w połowie jest powiązane z chemią. Z kolei obecny na spotkaniu prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, podkreślał, że bezrobocie wśród absolwentów ich uczelni jest niższe niż 2%.

Kształcenie jest dopasowane do potrzeb regionu

– mówił.

Na spotkaniu rektorów z ministrem omawiane były też techniczne założenia tzw. ustawy 2.0., czyli Konstytucji dla Nauki. Przypomnijmy, że zgodnie z jej założeniami, jesienią tego roku na wszystkich uczelniach wyższych odbędą się wybory nowych władz.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spotkanie, Ryszard Górecki, Wojciech Maksymowicz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, rektorzy, chemia, ustawa 2.0
Nowe święto państwowe w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. „Chcemy uczcić polskich naukowców”

19 lutego, czyli dzień urodzin Mikołaja Kopernika, będzie Dniem Nauki Polskiej. "Jesteśmy na takim etapie rozwoju naszego państwa, że mamy też potrzebę świętowania" - powiedział w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV