Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie szybciej na trasie Olsztyn – Działdowo. W czerwcu pociągi pojadą nawet 140 km/godz.

Fot. Łukasz Węglewski

Najpierw poważne utrudnienia, później skrócony czas jazdy do Warszawy. Kolejarze modernizują 86-kilometrową linię między Olsztynem a Działdowem.

Linia kolejowa numer 216 między Olsztynem a Działdowem ma zostać zmodernizowana do czerwca 2019 roku. Wszystko będzie kosztowało ponad 267 milionów złotych.

– Najważniejszym efektem będzie skrócenie czasu jazdy o 17 minut na odcinku Działdowo-Olsztyn – powiedział  Roman Malowany szef Centrum Realizacji Inwestycji Regionu Północnego PKP PLK. – Tym samym pojedziemy szybciej z Warszawy do Olsztyna. Jeśli chodzi o prędkości, to z obecnych maksymalnych 100 km/h na odcinku Nidzica-Olsztyn prędkość będzie mogła wzrosnąć do 120 km/h, natomiast między Działdowem a Nidzicą do 140 km/h – mówił dyrektor Malowany.

W ramach tej inwestycji na linii powstaną dwa nowe przystanki osobowe (Olsztyn Śródmieście oraz Olsztyn Dajtki), przebudowanych zostanie też 12 stacji i innych przystanków.

Zmodernizowane będą też 43 przejazdy. Jedynie trzy z nich pozostaną w kategorii D, czyli takich, na których nie stosuje się zabezpieczeń ruchu drogowego (są strzeżone jedynie znakami stop i krzyżami św. Andrzeja). Kolejarze odnowią też 145 obiektów inżynieryjnych (m.in. przepustów i mostów).

Utrudnienia na między Olsztynem a Olsztynkiem rozpoczną się 22 stycznia i potrwają do 18 czerwca. Na tym odcinku (dla pociągów regionalnych) wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. Autobusy będą odjeżdżały z oznakowanych miejsc na stacjach i przystankach (Olsztynek, Gryźliny, Stawiguda, Gągławki, Bartąg, Olsztyn Zachodni i Olsztyn Główny). Pociągi dalekobieżne pojadą objazdem przez Iławę.

– Takie zmiany były komunikowane – podkreślał Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK S.A. – Będziemy jeszcze dodatkowo informować pasażerów rozdając im ulotki na stacjach i przystankach. Pamiętajmy, że zmiany w komunikacji były potrzebne, bowiem jest to linia jednotorowa, a zatem zmodernizowanie tej linii wiązało się z tym, że musi ona zostać zamknięta – dodał Jakubowski.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podkreśla, że po zakończeniu modernizacji na przystankach i stacjach pojawią się nowe, wyższe perony, będą też nowe ławki, tablice informacyjne, oświetlenie oraz stojaki na rowery.

Najpierw czekają nas jednak zamknięcia. Przypomnijmy – do czerwca  w utrudnienia w postaci komunikacji zastępczej między Olsztynem a Olsztynkiem. Po tym terminie – między Olsztynkiem a Działdowem.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, kolej, modernizacja
Z Kaliningradu wyruszył transgraniczny pociąg przez Braniewo i Elbląg do Gdyni. To kurs eksperymentalny

Pociąg ruszył około godziny 8.00 ze stacji Kaliningrad. W Braniewie zaplanowano przesiadkę  do polskiego składu, który przez Elbląg pojedzie do Gdyni.  Powrót przewidziany jest przed godziną...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV