Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bitwa po raz pierwszy w fosie

W fosie zamkowej, a nie jak do tej pory na przedmieściach Lidzbarka Warmińskiego, spotkali się rekonstruktorzy, którzy wzięli udział w Bitwie Pod Heilsbergiem.

Była to siódma rekonstrukcji starcia wojsk napoleońskich i koalicji rosyjsko-pruskiej z 1807 roku.

Organizatorzy zmienili formułę wydarzenia na Festiwal Kultury i Tradycji XIX wieku Napoleony Kultury. Przed rekonstrukcją bitwy, na strzelnicy przy ulicy Olsztyńskiej rozegrano turniej strzelecki z broni czarnoprochowej.

W rekonstrukcji Bitwy pod Heilsbergiem wzięło udział około 100 rekonstruktorów. Wcześniej odbył się jarmark historyczny, obrazujący przekrój zawodów rzemieślniczych z XIX w. Były także warsztaty ginących zawodów i rekonstrukcja sztabu wojennego Napoleona.

Klimat tamtych czasów można było utrwalić na zdjęciach w studiu starej fotografii. Organizatorzy przygotowali też grę miejską „W poszukiwaniu czapki Napoleona” oraz wieczorne koncerty. Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie zorganizowało wystawę przedmiotów gospodarczych i militarnych z XVIII i XX wieku odnalezionych na Warmii i Mazurach. (alchim/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, Heilsberg, bitwa, Napoleon
Ćwiczą skoki spadochronowe

O swoich zadaniach mówią krótko: "być uszami i oczami armii". A że szybkość przemieszczania się w ich specjalności bywa niezwykle ważna - zwiadowcy z 9 Pułku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV