Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bez zawahania ruszyła na pomoc tonącej dziewczynce. Szybka reakcja nastolatki zapobiegła tragedii nad wodą

Fot. K. Ośko

Na Warmii i Mazurach od początku roku utonęło 15 osób. Statystyki nie są jednak w stanie ująć tych osób, które udało się uratować, gdy pomoc przyszła na czas. A taka historia ze szczęśliwym zakończeniem wydarzyła się na plaży nad jeziorem Maróz w Waplewie.

W minioną sobotę wypoczywała tam 13-letnia Natalia wraz z rodziną. Gdy dziewczyna zobaczyła, że matka z pięcioletnią córką zaczęły się topić, natychmiast podpłynęła i wyciągnęła na brzeg 5-latkę. Dzięki szybkiej reakcji skończyło się tylko na opiciu wodą. Interwencja pogotowia nie była potrzebna.

Natalia Kalwińska, zawodniczka Akademii Rugby Team Olsztyn i harcerka, Jarosław Kowalski – trener Natalii oraz podinspektor Henryk Pach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Rugbystów byli gośćmi dzisiejszych Bliższych spotkań. Rozmawiała z nimi Izabela Malewska.

I. Malewska: Natalia, ta sobota chyba na długo zostanie Ci w pamięci?

N. Kalwińska: Na długo.

I. Malewska: Jezioro, plaża, wszyscy się kąpią i nagle co?

N. Kalwińska: No i nagle dziewczynka z mamą zaczynają się topić.

I. Malewska: Ty to pierwsza zauważyłaś, ktoś jeszcze to widział?

N. Kalwińska: Z tego, co zdążyłam zauważyć, to parę osób też to widziało, ale z brzegu nikt nie wskoczył. Ja byłam w wodzie, to podpłynęłam.

I. Malewska: Nie bałaś się, wiedziałaś co robić, jak reagować?

N. Kalwińska: Nawet nie wiem, czy ja się bałam, bo to trochę tak zadziałało automatycznie.

I. Malewska: Podpłynęłaś i próbowałaś wyciągnąć dziewczynkę?

N. Kalwińska: Tak. Udało się wraz z pomocą jej mamy.

I. Malewska: Panie Henryku, to jest sytuacja wzorcowa. Tylko teraz pytanie, na ile 13-latka ma wiedzę o zasadach bezpieczeństwa, bo wiemy, że osoba topiąca się, tonąca chwyta się brzytwy. Może i nam zrobić krzywdę?

H. Pach: Tak, osoba tonąca nam może zrobić krzywdę, bo tu działa adrenalina, skurcz mięśni, panika wywołana brakiem tlenu, brakiem gruntu pod wodą. To powoduje, że potencjalna ofiara ma nadprzyrodzone siły. I oczywiście tutaj w przypadku Natalki było to bardzo duże niebezpieczeństwo. Ona jest drobnej postury, młoda dziewczyna, za dużo tej siły nie ma. Zdecydowanie ta sytuacja była niebezpieczna dla Natalki.

I. Malewska: Panie trenerze, Pan informację o tym, co się wydarzyło i jak fantastycznie potrafiła zachować się Natalka dostał w niedzielę. Pierwsza myśl?

J. Kowalski: Łezka w oku się zakręciła, że moja podopieczna dokonała tak wielkiego czynu.

H. Pach: Natalka jest też bardzo skromna. Jej pierwsze słowa brzmiały: – Ja nic wielkiego nie zrobiłam.

 

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

D. Kucharzewska

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Znamy terminarz gier Indykpolu AZS Olsztyn

Runda zasadnicza PlusLigi rozpocznie się 26 października i potrwa do 21 marca. Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn pierwszy mecz rozegrają w sobotę, 26 października. Zmierzą się przed...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV