Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
IMIENINY: Sławy, Sławosza, Żelisławy
EUR: 4.3262 CHF: 3.7271
USD: 3.6957 GBP: 4.85
Logowanie
 

Bezdech senny

Fot. Dorota Grzymska

Szacuje się, że z powodu OBS cierpi 24% dorosłych mężczyzn i 9% dorosłych kobiet. Objawy choroby odczuwa około 4% dorosłych mężczyzn i 2% dorosłych kobiet. OBS to obturacyjny bezdech senny i dotyka przede wszystkim ludzi otyłych.

Jest chorobą polegającą na wielokrotnym występowaniu podczas snu epizodów niewystarczającego lub zupełnego braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe – tak zwanych hipowentylacji i bezdechów. Chorobę można rozpoznać, jeśli średnio w każdej godzinie snu pojawi się przynajmniej pięć tego typu zdarzeń trwających nie krócej niż 10 sekund.

Podczas trwania pojedynczego bezdechu dochodzi do szybkiego spadku ilości tlenu i wzrostu poziomu dwutlenku węgla we krwi. Osoba chora zaczyna się dusić. Pierwszym sygnałem, że może nas to dotyczyć jest głośne chrapanie. Kolejne to uczucie niewyspania, zmęczenia po przespanej nocy, bóle głowy i zaburzenia koncentracji. Często osoba chora na OBS nie zdaje sobie z tego sprawy i dopiero partner zwraca na to uwagę.

OBS to bardzo niebezpieczne schorzenie, które obowiązkowo trzeba leczyć. W Olsztynie powstał Zespół Poradni diagnostyki i leczenia bezdechu sennego przy Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc szpitalu pulmonologicznym, który prowadzi dr Janina Rożek-Budna. Chorzy na OBS powinni spać w specjalnej masce.

Dr Janina Rożek-Budna. Fot. Dorota Grzymska

Istotą leczenia jest utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych przez strumień powietrza wytwarzany przez sprężarkę. Słup powietrza generowany przez aparat poprzez elastyczna rurę doprowadzającą i maskę szczelnie obejmującą nos lub nos i usta pacjenta przedostaje się do górnych dróg oddechowych. Wzrost ciśnienia w gardle zapobiega zapadaniu się jego ścian i bezdechom.

Zastosowanie maski likwiduje chrapanie i bezdechy oraz przywraca prawidłową strukturę snu.

Posłuchaj audycji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

(D.Grzymska/K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Były wielkie nadzieje, ale Orkan nie awansował do wyższej ligi

Orkan Ostróda bez I ligi szczypiornistów. Były duże oczekiwania, bo w pierwszym meczu barażowym ostródzianie zremisowali na wyjeździe z AZS UW Warszawa 25:25. Mimo, że ostródzianie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV