Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biblioteki zachęcają najmłodszych do czytania książek. Każdy trzylatek otrzyma wyprawkę

Fot. Pixabay.com

W Olsztynie i w Elblągu rusza ogólnopolska kampania czytelnicza „Mała książka – wielki człowiek”. Inicjatywa Instytutu Książki ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, dostanie w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma też naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa, czyli bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w 11 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Wyprawki będą wydawane dzieciom do wyczerpania zapasów.

Lista bibliotek biorących udział w projekcie:
filia nr 2 (ul. Świtezianki 2);
filia nr 4 (al. Przyjaciół 15);
filia nr 5 (ul. Orłowicza 27);
filia nr 6 (ul. Jarocka 65);
filia nr 9 (ul. Żołnierska 47) – od 22.10. do 9.11.2018 r. biblioteka zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów
Abecadło (al. Piłsudskiego 16);
filia nr 12 (ul. Wrocławska 2);
filia nr 13 (ul. Sikiryckiego 9);
filia nr 15 (ul. Obrońców Tobruku 15/2U);
filia nr 16 (ul. Bałtycka 145);
filia nr 18 (ul. Żytnia 71)- oddział dla dzieci czynny od 8.10.2018 r.

Biblioteka Elbląska również włączyła się do ogólnopolskiego programu Mała książka – wielki człowiek. Jego celem jest promowanie czytelnictwa już od pierwszych miesięcy życia. W Elblągu każdy trzylatek, który zgłosi się do Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj lub jednej z siedmiu filii w mieście dostanie swoją czytelniczą wyprawkę. To akcja rodzinna, dzieci mogą przyjść z mamą, tatą, babcią czy dziadkiem. Dla nich też jest przewidziany prezent.

Zabierz dziecko do biblioteki i odbierz książkę w prezencie. To cały zestaw młodego czytelnika, łącznie z własną kartą biblioteczną z miejscem na małe sówki za każdą przeczytaną książkę – wyjaśnia Małgorzata Adamska, kierowniczka czytelni dla dzieci. Po wypożyczeniu dziesięciu dziecko dostaje specjalny dyplom. Udział w akcji jest bezpłatny. Pierwsze zestawy młodego czytelnika już zostały odebrane. A kolejne czekają na dzieci.

Akcja jest elementem rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki niej Instytut Książki i Ministerstwo Kultury chcą zachęcić rodziców do wspólnego czytania razem z dziećmi. Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków są dostępne można w blisko 3 tysięcy bibliotek na terenie całej Polski. Instytut Książki planuje rozdać 360 tysięcy Wyprawek Czytelniczych w szpitalach dla nowo narodzonych dzieci i około 100 tysięcy. Wyprawek Czytelniczych dla trzylatków. Projekt nawiązuje do podobnych kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

 

Autor: informacje prasowe/M.Świniarski/M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Miejska Biblioteka Publiczna, wyprawka czytelnicza
„Mieliśmy tyle pomysłów, że wydłużyliśmy nasze święto do czterech dni”. Rozpoczyna się Dzień Książki

Choć Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich będzie w poniedziałek, to miłośnicy literatury w Olsztynie już dziś mogą wybierać najciekawsze propozycje przygotowane przez bibliotekarzy. - Mieliśmy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV