Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bicie w majestacie prawa

W audycji Śliska Sprawa o tym, że policjantom w Polsce zdarza się stosować tortury wobec zatrzymanych i świadków.

Stwierdza to Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w swoim ostatnim wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości. W polskim Kodeksie Karnym nie ma przestępstwa tortur. Sprawy o bicie, wymuszanie zeznań, straszenie, mogą być różnie kwalifikowane, także na przykład jako „nadużycie uprawnień służbowych”.

Pod tym właśnie kątem, zespół ekspertów pod nazwą – Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur, który działa w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, przeanalizował wyroki wydane przez polskie sądy od 2008 do 2015 roku. Wskazane w wystąpieniu Rzecznika przypadki, dotyczą także województwa warmińsko-mazurskiego. Rafał Kulas z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur podaje konkretne przykłady

00:00 / 00:00

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawia konkretne rozwiązania jeżeli chodzi o zapobieganie takim sytuacjom, które przedstawiliśmy przed chwilą. A jakie to rozwiązania, o tym powiemy za kilka minut. Adam Bodnar twierdzi, że polskim policjantom zdarza się stosować tortury wobec zatrzymanych i świadków. W swoim wystąpieniu do ministra sprawiedliwości przytoczył konkretne przykłady z lat 2008-2015 także z województwa warmińsko-mazurskiego. Mówiliśmy o tym kilka minut temu.

Rzecznik podkreśla, że każdy zatrzymany ma prawa, których realizacja zależy dziś w dużej mierze od postawy samego policjanta. A tak nie powinno być. Konieczne są dodatkowe gwarancje prawne. Doskonałym rozwiązaniem chroniącym przed torturami, może być obrońca z urzędu – już na etapie zatrzymania – przekonuje Rafał Kulas z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortu, który jest zespołem doradców w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

00:00 / 00:00

– zapewnia Piotr Zabuski, który Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie jest od kilku miesięcy. I podkreśla, że obecnie, w podległej mu jednostce obowiązują takie właśnie standardy.

Z danych, które przytacza Rzecznik Praw Obywatelskich wynika, że od 2008 do 2015 roku, za stosowanie przemocy, gróźb i znęcanie się nad zatrzymanym bądź świadkiem przestępstwa, w Polsce skazano 33 policjantów w 22 sprawach. Natomiast w ubiegłym roku uprawomocniło się kolejnych 6 wyroków dotyczących 9 funkcjonariuszy.

 

(WChromy/LTekielski/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, bicie, Rzecznik Praw Obywatelskich
Odwołany w wójt Gietrzwałdu może mieć konflikt z prawem. Marcin Sieczkowski miał wynosić dokumenty z urzędu gminy

Jak poinformowali słuchacze Polskiego Radia Olsztyn w środę po południu (26 kwietnia), po godzinach otwarcia urzędu gminy, razem z żoną były wójt miał wynosić ze swojego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV