Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biskup elbląski Jacek Jezierski: W niedzielę pozostańcie w domu, rezygnując ze mszy św.

Fot. Przemysław Getka

Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału w Mszy świętej – napisał biskup elbląski Jacek Jezierski w komunikacie do wiernych ze swojej diecezji. Jak ocenił, w aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek.

W opublikowanym w sobotę na stronie elbląskiej kurii postanowieniu – wydanym w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego – bp Jezierski napisał, że trzeba rozsądnie i odpowiedzialnie przeciwstawić się epidemii koronawirusa.

Ograniczenie rozwoju tej choroby wymaga m.in. rezygnacji z gromadzenia się w tym czasie w dużych grupach, także na Mszy św. i na nabożeństwach. Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału we Mszy świętej. W aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek

– podkreślił.

Jak zaznaczył, kościoły pozostają otwarte. „Msze św. będą w nich odprawiane dla małych grup, maksymalnie do 50 osób. Wymagają tego przepisy sanitarne, które mamy obowiązek respektować” – poinformował.

Przypomniał, że można przyjmować Komunię św. na rękę i jest to zgodne z prawem Kościoła. „W związku z zagrożeniem epidemią zachęcam do modlitwy w domu, do uczestnictwa w transmisjach niedzielnej Mszy św. w telewizji, radiu oraz internecie” – dodał biskup elbląski.

Z powodu zagrożenia epidemiczneg obiskup polecił odwołanie na terenie diecezji rekolekcji wielkopostnych, nabożeństw gorzkich żali oraz drogi krzyżowej dla dzieci i młodzieży. Zaznaczył, że droga krzyżowa dla dorosłych może odbywać się w grupie tylko do 50 osób.

Polecił również, aby w większych parafiach został zorganizowany stały dyżur w konfesjonale oraz aby udzielać Komunii św. w wyznaczonych godzinach poza mszą. „Nie całujemy krzyża w przedsionku kościoła, ani nie wystawiamy relikwii do ucałowania” – zastrzegł bp Jezierski.

Przypominamy, że w najbliższą niedzielę Radio Olsztyn (o godz. 7) tradycyjnie będzie transmitowało mszę świętą z Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Mszy św. słuchać można na częstotliwości 103,2 FM w Olsztynie, 99,6 FM w Ełku, 103,4 FM w Elblągu oraz na stronie www.ro.com.pl.

Autor: M. Boguszewski (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, Msza święta, Diecezja Elbląska
Metropolita udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach. Jutro Radio Olsztyn będzie transmitować mszę z Gietrzwałdu

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy do 29 marca osobom w podeszłym wieku, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz osobom...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV